Ne všichni chodci tam totiž používají reflexní prvky, takže se jim člověk na kole vyhýbá na poslední chvíli. Chybí tam totiž veřejné osvětlení. „Na parkovišti před vlakovým nádražím má pomalu každé auto své světlo. Vypadá to opravdu komicky. Stejně jako lampy v průmyslové zóně směr Ráječko. A cyklostezka kolem Svitavy je v Blansku úplně potmě. Pokud tam člověk jede na kole, tak i když svítí, špatně viditelné chodce míjí na poslední chvíli," uvedl čtenář Blanenského deníku Rovnost Pavel Müller.

Podle zástupců města však lidé po cyklostezce kolem řeky Svitavy budou jezdit po- tmě dál. Jak dlouho, není zatím jisté. „Samotné budování cyklostezky je velmi nákladná věc, kterou jsme si mohli dovolit díky dotacím. Chtěli jsme dát cyklistům možnost, aby se vyhnuli rušnému průtahu městem. Několikakilometrová trasa má postupně propojit oba konce Blanska se Sportovním ostrovem. Veřejné osvětlení u řeky by byl určitý nadstandard, na který v tuto chvíli nemáme prostředky," uvedl šéf blanenského odboru investičního a územního rozvoje Marek Štefan.

Dodal, že v současnosti je pro město přednější dokončit chybějící úseky cyklostezky kolem Svitavy. Letos v okolí zimního stadionu a později od starého mlýnského náhonu k baseballovému stadionu. „Chápu, že večer se tudy jede hůř. Na druhou stranu cyklisté mají být osvětlení a musí se přizpůsobit dopravní situaci. Zkusíme zjistit, kolik by osvětlení cyklostezky stálo a zda by šlo na něj získat dotace, ale zatím to není na pořadu dne," dodal úředník.

Neosvětlený je také úsek cyklostezky na Sportovním ostrově. Kolem tamního baseballového stadionu Blanenští před časem navíc udělali asfaltový, kilometr dlouhý okruh, který je velmi oblíbený mezi in-linisty a také běžci. Řadu z nich však od sportování v době, kdy je dříve tma, odrazuje právě chybějící osvětlení. „Když už město okruh vybudovalo, měl být osvětlený. Spousta lidí si jde po práci zaběhat i zabruslit. Ale potmě to je o zranění a jezdit na bruslích s čelovkou se mi nechce. V době moderních technologií jde určitě namyslet úsporné řešení. Světla by tam mohla svítit třeba jen do desíti večer, ne celou noc," řekl bruslař Jan Komínek z Blanska.

Podobně to vidí i šéf baseballového oddílu Olympia Blansko Jaroslav Krejčíř. „Když večer trénujeme na stadionu, tak naše umělé osvětlení část běžeckého a bruslařského okruhu pokryje. Přes léto tam chodí bruslit a běhat spousta lidí. Myslím si, že řadu z nich ale neosvětlená stezka, když se dřív stmívá, odradí," dodal.

Blanenský starosta Ivo Polák uvedl, že o problému s neosvětlenou stezkou kolem Svitavy ví a město ho chce řešit. „Zatím dostaly přednost jiné věci srovnatelného rázu. Například oprava chodníků a silnic v centru města nebo další etapa opravy silnice v Hořicích. Investičnímu odboru jsme zadali, ať vyčíslí náklady na osvětlení cyklostezky kolem Svitavy a připraví projekt. Uvidíme, zda se to zařadí do rozpočtu. Příští rok to ale nebude. Nejdříve bychom určitě nechali udělat světla na Sportovním ostrově, kam chodí lidé běhat a kde jezdí na bruslích," upřesnil Polák.