Prodloužit si mateřskou o další rok nebo odvést dítě do mateřské školy už ve třech letech. Před tímto rozhodnutím stojí s letošním krácením příspěvků na rodičovskou dovolenou také nejedna rodina z Blanenska. V některých městech nebudou mít s volnými místy ve školkách problém, někde však se s kapacitou mateřských školek potýkají. Přetlak očekávají například i v Letovicích. „S přijímáním dětí do mateřských skolek budeme mít stejně jako vloni problém. Jejich prostory nejsou nafukovací, pro vzrůstající počet dětí přestávají stačit,“ prozradil letovický starosta Vladimír Stejskal.

V Letovicích stojí tři mateřské školy. V jedné je kolem stovky míst, v dalších dvou po padesátce. Aby zabránili tomu, že rodiče svoje potomky přihlásí pro jistotu do více školek naráz, pořádají ředitelky školek zápis ve stejný den a seznamy zapsaných předškoláků si mezi sebou posílají.

„Zápis chystáme na květen. Stejně jako vloni mu věnujeme celý den, rodiče si můžou projít všechny školky, ale měli by zapsat dítě do jedné. Naštěstí spolupráce mezi školkami funguje dobře, domluvíme se a dítě necháme zapsané jen v jedné, ale zbytečně do komplikuje situaci,“ vysvětlila ředitelka školky na ulici Komenského Alena Chloupková. Kapacitu školky podle ní letos naplnili, jak to bude v září si odhadnout netroufá. „Jsem přesvědčená, že v příštím školním roce třídy naplníme, jestli děti budeme muset odmítat, v této chvíli říct nedokážu. Vybírat je jako v každém roce budeme ve všech školkách podle předem dohodnutých kritérií,“ dodala ředitelka školky.

Problém s náborem dětí do školek naopak neočekávají v Boskovicích. Tam v loňském roce prostory pro předškoláky rozšiřovali. Zaměřili se při tom hlavně na děti s vadami řeči. Stále víc lidí totiž chtělo dát své dítě do logopedické třídy. „V Boskovicích jsme už dvě třídy pro děti s vadami řeči měli, kvůli velkému zájmu jsme z bývalých jeslí na Lidické ulici zřídili další logopedickou třídu. O tato místa je mezi rodiči velký zájem, problém s kapacitou by ale neměl být ve školkách ani v běžných třídách,“ informovala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Pokud by se počet dětí ve školkách nečekaně navýšil, mají Boskovičtí přichystanou rezervu. „V případě potřeby jsme připraveni předělat ve třídu malou tělocvičnu na pracovišti v Víc dětí dochází od loňského září také do mateřských škol v Blansku. Dvě nové třídy pro padesát předškoláků tam otevřely v Základní škole Dvorská. Jak to bude v příštím školním roce, uvidí až podle žádostí, které rodiče v Blansku obvykle podávají na přelomu dubna a května. „V této chvíli je ještě brzy předvídat. Závisí to na mnoha okolnostech, na počtu předškoláků i tříletých dětí,“ uvedl vedoucí Odboru školství v Blansku František Alexa.

V roce 2012 by se mohla kapacita školek v Blansku ještě rozšířit. Novou školku, do které by chodily hlavně děti zaměstnanců a jejíž provoz by byl uzpůsobený délce směn rodičů, plánují v blanenské nemocnici. „Rozhodnutí o tom, jestli se bude školka stavět, odložila rada města na druhou polovinu letošního roku. Pokud ji odsouhlasí a město i nemocnice na školku najdou peníze, mohla by být otevřená v září 2012,“ upřesnila ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.ulici Bílkové,“ doplnila Vítková.