V boskovické nemocnici se na zavedení poplatků pečlivě připravili. Do každé ordinace přibyla pokladna a také jedna pracovnice do pokladny. „Teprve čas ukáže, co poplatky přinesou,“ podotkl náměstek nemocnice Lubomír Petrželka. „Pokladnu bude mít k dispozici každý lékař, dokonce i pohotovostní služba. Uvažovali jsme i o platebních automatech, ale dle vyjádření lékařské komory je takové zařízení protizákonné. Platba musí následovat až po ošetření,“ dodává náměstek.

V Blansku je situace obdobná. „Předpokládám, že většinou se bude platit přímo v ambulancích. Pokud lékař nebude mít drobné zpátky, vystavíme pacientovi doklad. Ten může zaplatit v hlavní pokladně, případně poštovní poukázkou či bankovním převodem přímo na účet nemocnice,“ vysvětlil ředitel nemocnice Milan Klusák.

Lékařům by se práce ztížit příliš neměla. Vybírání poplatků budou mít na starost sestřičky. „Je to samozřejmě práce navíc, existuje i hmotná odpovědnost, ale celkově by se to na práci lékařů nemělo projevit,“ doufá Klusák. „O automatech či podobných opatřeních se uvažovalo pouze zpočátku. Konec konců Ústavní soud může celý zákon zrušit a co potom s automaty,“ dodává ředitel nemocnice.

Soukromé lékaře placení poplatků nepřekvapilo. „Není to pro nás až taková novinka. Peníze se v ordinaci vybíraly vždycky. Platilo se třeba za očkování,“ říká boskovický dětský lékař Miroslav Klíma. „Musím si udělat zásobu drobných a zavedu účetní knihu,“ podotkla praktická lékařka z Ostrova u Macochy Jarmila Bezděková. Zavedení poplatků schvaluje. „Lidí se to sice dotkne, ale když nebude zbytí, tak si zvyknou. Alespoň se odbourají zbytečné návštěvy,“ míní. „Nejvíc rozčílení jsou ti, co mají nejmíň co mluvit. Takový člověk pije, kouří, ale dojde říct, že přišel naposledy. Prý doktory živit nebude,“ řekla Bezděková.

Většina lidí je s placením smířena. „Ten systém je ale nedomyšlený. Poplatky za recepty a návštěvu lékaře jsou nepříjemné, ale zřejmě nutné. Když se však například narodí dítě s vadou a bude v nemocnici několik měsíců, rodiče to může zruinovat,“ myslí si Štefan Popelka z Blanska.