„Záměrně jsme využili odpoledních hodin, abychom nenarušili výuku. Na výsledky příchozí nečekají. Přijde jim během dvou až tří hodin sms zpráva, následně email z laboratoře. Z jednoho stěru jsme pak schopni v laboratoři udělat kontrolní PCR test,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Testování je dobrovolné a bezplatné. V pátek ho spustili i na dalších místech v regionu například v Nemocnici Boskovice na Blanensku. „Nedokážu odhadnout, kolik učitelů možnost testování využije. Zatím jsem nepodepisoval žádnou žádanku. Odběrové místo máme přímo ve městě a nepředpokládám, že by to nějak zásadně narušilo výuku,“ řekl v pátek ředitel Základní školy Boskovice Vladimír Ochmanský.

Nehoda na křižovatce u Sebranic.
Křižovatka smrti na silnici smrti. Pomůže na D43 u Sebranic kruhový objezd?

V sousedním Blansku začnou v nemocnici s testy v pondělí. Stejně jako ve Znojmě. „Zájemci o antigenní test si předem zaregistrují konkrétní čas. K odběru se dostaví s potvrzením od zaměstnavatele, které prokáže, že pracují ve školství. Výsledek testu bude znám do třiceti minut. Pokud bude negativní, vydáme testovanému osvědčení. Pokud bude test pozitivní, pacienti budou odesláni k odběru na PCR test,“ informovala ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.

Zbytečné gesto

Jako zbytečné gesto, které vyšumí do prázdna hodnotí toto testování Radek Sárközi ze spolku Pedagogická komora. Smysl by podle něj mělo jen, kdyby se odehrálo ještě před otevřením škol, a týkalo se všech zaměstnanců škol, tedy také školníků či kuchařek a zejména také žáků. „Sama doprava většího množství lidí na odběrové místo může být riziková,“ uvedl Sárközi.

V místech, kde se ještě loňské léto slunili lidé na dekách, už pracují dělníci a těžká technika. V areálu koupaliště ve Křtinách přivítá příští prázdniny návštěvníky nový bazén se skluzavkou, brouzdalištěm, vodními prvky i důstojným zázemím.
VIDEO: Léto ve Křtinách? Moderní bazén se skluzavkou a kemp

V Kyjově na Hodonínsku otestovali více než stovku pedagogů už s předstihem minulý týden před nástupem žáků do škol. Pouze jedna učitelka odcházela s covid pozitivní diagnózou. „Antigenní testy podstoupili učitelky a kantoři z kyjovských základních škol, také gymnázia a střední zdravotnické školy a středního odborného učiliště,“ přiblížil mluvčí kyjovské radnice Filip Zdražil.

Plošné testování, které vyjednal prostřednictvím kraje kyjovský starosta František Lukl, se setkalo s příznivou odezvou. „Mělo fungovat už od jara. To neberte jako kritiku města, ale jako povzdech nad fungování vlády,“ vyjádřil se na facebooku města kyjovský lékař Dušan Zhoř.