Lidem z regionu poskytneme lékařskou péči na úrovni. Srovnatelnou s brněnskými nemocnicemi. Je zbytečné, aby nemocní z Blanenska čekali na odborné vyšetření nebo operace v přeplněných fakultních nemocnicích, když je můžeme stejně kvalitně ošetřit v Blansku nebo Boskovicích. Budeme vzájemně spolupracovat, abychom co nejlépe využili kapacitu lůžek v našich nemocnicích. Tak zní závěry memoranda, které podepsaly Nemocnice Blansko a Nemocnice Boskovice společně s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Jednatel boskovické nemocnice Rostislav Verner si od spolupráce s blanenskou nemocnicí slibuje snížení odlivu pacientů z blanenského regionu zejména do brněnských nemocnic. Tvrdí, že blanenská i boskovická nemocnice nabídne na lůžkových odděleních i v ambulancích srovnatelnou zdravotní péči. „Samozřejmě každý se může rozhodnout, kde se chce nechat ošetřit. Někteří lidé však mají představu, že nejlepšího ošetření se jim dostane jen ve velkých městech. Přitom řadu zákroků zvládáme na stejné úrovni a hlavně mnohem rychleji. Zejména v chirurgických oborech. A lidé nemusejí jezdit daleko,“ dodal Verner s tím, že lékaři z blanenské nemocnice posílají do Boskovic například nemocné na složitější chirurgické zákroky. „Blanenská nemocnice má zase lůžkové oddělení neurologie, na velmi slušné úrovni má také rehabilitaci. To my pacientům nabídnout nemůžeme, takže se je zase snažíme posílat do Blanska,“ nastínil Verner. Podle něj se pro spolupráci rozhodli i z ekonomických důvodů. „Odliv pacientů do Brna je znát. Máme lůžka, kvalitní vybavení a schopné lékaře. Proto není důvod, aby lidé jezdili za ošetřením mimo region,“ míní Verner.

Osmasedmdesátiletý František Novák z Adamova leží v těchto dnech na neurologickém oddělení v Blansku. „Mohl jsem ležet i v nemocnici v Brně. Ale nakonec jsem si zvolil nemocnici v Blansku. Starají se tady o mě dobře a jsem spokojený. Taky rodina mě může častěji navštěvovat. Se srdcem však chodím ke specialistovi do Brna. Operaci oka mi také dělali v Brně. I přesto si myslím, že jak v Blansku, tak v Boskovicích se úroveň lékařského ošetření za poslední dobu zlepšila,“ dodal Novák.

Podle Vladimíry Danihelkové, ředitelky blanenské nemocnice, již podobná spolupráce mezi oběma nemocnicemi v minulosti zčásti fungovala. „S boskovickou nemocnicí jsme schopni se dohodnout a pacienty si vzájemně posílat. Lékaři spolu normálně komunikují,“ řekla. Odmítá tak rivalitu mezi nemocnicemi. „Boskovicím konkurujeme jednodenní péčí, kterou jsme před pár měsíci otevřeli. Ale když si zákrok vyžádá vícedenní péči, tak pacienty přednostně směrujeme do Boskovic,“ dodala Danihelková.

Ředitelka blanenské nemocnice zároveň připustila, že na spolupráci nemocnic tlačila také Všeobecná zdravotní pojišťovna. „Pro pojišťovnu je levnější, když se lidé nechávají ošetřit ve svém regionu. Větší nemocnice samozřejmě mají pro těžké zákroky a komplikovanou léčbu lepší vybavení. Ale lidé často jezdí jinam i kvůli ošetření, které bychom zvládli také a mnohem rychleji,“ upřesnila Danihelková.