I střecha boskovické nemocnice se letos promění v malou elektrárnu. Fotovoltaické panely tam přibudou ke kogeneračním jednotkám, které vyrábí elektrickou energii už dlouhá léta. Vedení špitálu ušetří díky nim až čtyři miliony ročně.

Panely začnou na blanenskou nemocnici pokládat v dubnu, do července by měly pokrýt všechny střechy v areálu. „Tím se nám sníží náklady o stovky tisíc korun ročně. Ušetřené peníze už v příštím roce investujeme do nemocnice,“ uvedla tamní ředitelka Vladimíra Danihelková.

Pořízení panelů bude stát kolem sedmi milionů korun, z toho pět milionů by měly hradit evropské dotace. Provozu nemocnice se stavební úpravy nijak nedotknou. „Dělníci totiž budou pracovat venku,“ dodala ředitelka.

Bohaté zkušenosti s výrobou vlastní elektrické energie mají Boskovičtí. Už patnáct let ji pro tamní nemocnici vyrábí kogenerační jednotky. „Jejich počet jsme postupně rozšiřovali. Nyní máme tři. Ročně tak ušetříme tři až čtyři miliony korun. Ve výrobě elektrické energie jsme skoro soběstační, zejména v zimě,“ nastínil náměstek Nemocnice Boskovice Lubomír Petrželka. Systém podle něj slouží k vytápění prostor nemocnice i k ohřevu užitkové vody.

V létě však tyto jednotky na plný výkon nejedou. Proto plánuje vedení nemocnice na střechy budov umístit fotovoltaické panely za zhruba pět milionů korun. „Chtěli bychom je pořídit na přelomu května a června. Dostali jsme už příslib téměř jednoho a půl milionu korun z dotací,“ řekl Petrželka.

Solární panely jako doplněk

Podle vedoucího odboru životního prostředí blanenské radnice Pavla Konečného získávání energie ze solárních panelů ulehčuje také životnímu prostředí. „Tepelné elektrárny totiž spalují uhelná paliva a díky solárním panelům se jejich výkon sníží,“ míní Konečný. Přesto považuje solární panely jen za doplněk. Slunce totiž svítí nejvíc v létě, a to bývá odběr energie nejmenší. „Určité množství sluneční energie je ale možné získat, i když je zataženo,“ dodal Konečný a upozornil, že přebytek energie z těchto panelů putuje do energetické sítě. A ti, kdo ji vyrobili, za ni dostanou zaplaceno. „Takže pak mají i zisk. Původně měly solární panely být hlavně na střechách domů a v různých areálech, některé firmy je ale staví na velkých plochách. Kvůli tomu je síť přetížená a hrozí kolaps,“ varuje Konečný.

Sluneční záření na energii přeměňují solární panely třeba na skládce u Olešné, v areálu bývalého Agrostavu v Blansku či v areálu bývalého družstva v Lipovci. Fotovoltaické články na střechy se kromě nemocnic chystají pořídit i některé školy na Blanensku.