„Nemocnice funguje a je stabilní, což je pozitivní zpráva. Vyjednávání s lékaři ohledně výpovědí přesčasů a navýšení mezd je na dobré cestě. Zbývá jen podepsat kolektivní smlouvu,“ sdělila boskovická starostka Jana Syrovátková.

Loni k 1. prosinci vypověděly dohody o přesčasové práci bezmála dvě třetiny z necelé stovky lékařů, což v závěru roku omezilo rozsah nabízené péče. Souběžně s celorepublikovým protestem lékařů dokončovali Boskovičtí také nákladnou rekonstrukci části nemocnice, a i kvůli ní byly do poloviny prosince uzavřené také operační sály. Lékaři prováděli jen nezbytně nutné akutní zákroky.

Nyní se podle starostky Syrovátkové situace uklidnila a chod nemocnice se vrací do běžného provozu. Dodala, že po změně zákoníku práce a nové možnosti čtyřiadvacetihodinových služeb, má nemocnice lepší možnosti ohledně jejich obsazování. Teď se s lékaři vedení nemocnice domlouvá na přesčasech a odměnách v systému.

„Aktuálně sháníme osm lékařů. Spolupracujeme s agenturami, které za dva týdny oslovily přes dvě stovky lékařů. Zpětně zareagovalo šestnáct z nich. Nové lékaře hledáme intenzivně dál. Stejně jako nového primáře dětského oddělení. Oproti fakultním nemocnicím se u nás mladí lékaři dostanou ke spoustě různých úkonů a naberou velké množství zkušeností,“ je přesvědčená boskovická starostka.

Kvůli situaci v nemocnici svolali Boskovičtí v závěru listopadu mimořádné zastupitelstvo. Bývalý boskovický starosta a nyní opoziční zastupitel Jaroslav Dohnálek na něm uvedl, že po loňské rezignaci jednatele nemocnice Dana Štěpánského se ve zdravotnickém zařízení zhoršila atmosféra.

close Boskovická nemocnice. info Zdroj: Deník/Jan Charvát zoom_in Boskovická nemocnice.

„Nejenže nemáme kouzelnou harfičku, která by nám jako v pohádce nabrnkala chybějící lékaře, ale podle mě po odchodu bývalého jednatele máme rušičku vtahů a vnitřních vazeb v nemocnici,“ poznamenal tehdy Dohnálek.

Před časem také zmínil, že pro město velikosti Boskovic je nemocnice v dosavadním modelu dlouhodobě těžko udržitelná. Převod pod kraj navrhoval už před dvěma lety. Boskovičtí o něj žádali ještě dříve, ale neúspěšně. Tuto variantu ovšem nedoporučili auditoři.

Příprava možného převodu nemocnice pod Jihomoravský kraj se má stát tématem jednání zastupitelů 23. února.

„V současnosti zadáváme nacenění budov v areálu nemocnice, které jsou v majetku města a samotného provozu. Pak budou následovat další jednání s krajem,“ oznámila starostka Syrovátková.

Nemocnice v Boskovicích

  • Podle informací zástupců boskovické nemocnice byla v závěru loňského roku zhruba deset milionů korun v plusu.
  • Ročně v něm lékaři na čtyřech sálech provedou zhruba tři a půl tisíce operací.
  • Má 234 lůžek akutní a dvanáct lůžek následné péče.
  • V ambulancích tam ošetří přibližně dvě stě pacientů denně.
  • V porodnici pak ročně přivedou na svět kolem devíti stovek dětí.

VIDĚLI JSTE? Rozšiřování Masarykova onkologického centra v Brně: vznikne republikový unikát

Dvě moderní budovy za miliardu korun vznikají nově v brněnském Masarykově onkologickém centru. | Video: Deník/Terezie Heinz