Podle primáře gynekologického oddělení Jana Machače spatřilo světlo světa v boskovické nemocnici osm set devadesát tři dětí. „Je to největší počet za posledních dvacet let. Sedmnáct procent rodiček totiž přijelo do naší porodnice z jiných regionů,“ zdůvodnil Machač s tím, že za tak velké číslo může i to, že v porodnicích po celé České republice se potýkají s velmi nízkým počtem dětí, které se narodí mrtvé, nebo zemřou do sedmi dnů. „Perinatální úmrtnost v Česku patří k nejnižším na světě,“ upozornil primář.

Podle Machače už porodů zřejmě přibývat nebude. „Silné ročníky mají odrozeno. Počítáme tedy s tím, že se počet porodů sníží,“ sdělil.

Na Blanensku se v poslední době rozmáhá alternativní porodnictví. Budoucí matky se chtějí cítit svobodně, rozhodovat o tom, jakým způsobem odrodí, a odmítají jen bezmocně ležet. „Ženy si mohou vybrat, zda v nemocnici porodit ve vaně, v porodním křesle, na zemi na žíněnce, na liánách, ribstolech nebo balónech. To vše si mohou ještě před porodem vyzkoušet,“ popsal Machač, co vše zdravotníci ženám umožní.

Koncem roku dokonce začali lékaři v boskovické porodnici používat při porodu novinku. Je jí lubrikační gel, za který si ženy připlatí. „Díky této horké novince se zkrátí doba porodu,“ vysvětlil výhody Machač.

Císařským řezem porodí v Boskovicích zhruba osmnáct procent z celkového počtu čerstvých maminek.