Milion korun putovalo do Nemocnice Blansko z krajské pokladny. „Právě takovou sumu nás bude stát obnova monitorovacího centra na oddělení neurologické jednotky intenzivní péče,“ přiblížila ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková. U každého pacienta je podle ní monitor už nyní. Aktuální stav nemocného pak vidí ještě lékaři i sestry přímo na centrále. Na tu je totiž systém všech monitorů napojený.

„Přístroje jsou však zastaralé a my je musíme pravidelně obměňovat. Letos tedy chceme pořídit pět nových monitorů na pokoje pacientů a jeden na centrálu. Tím dojde i ke zkvalitnění péče o nemocné. Každá nová řada přístrojů má totiž další funkce navíc,“ nastínila Danihelková.

Školení lékařů a zdravotních sester není podle ředitelky nemocnice nutné. Se systémem už pracovat umějí. Základní životní funkce svých pacientů budou moct sledovat na nových monitorech už brzy. „Dotaci, kterou jsme získali, totiž musíme do roka utratit. Staré přístroje vyměníme za nové do měsíce a půl. Chod jednotky intenzivní péče tyto práce nijak neovlivní,“ míní Danihelková.

Nemocnice Blansko je zapojena do sítě pracovišť pro nemocné s cévní mozkovou příhodou. Právě mrtvice je druhou až třetí nejčastější příčinou úmrtí lidí v celém světě.