Vedení Nemocnice Blansko už má jasnou představu o tom, jak v příštím roce využije nově postavené patro pro jednodenní péči. Chirurgické zákroky, které nevyžadují dlouhodobý pobyt v nemocnici, by podle odhadů mohly v Blansku využít tisíce lidí za rok.

„Půjde o laparoskopické zákroky. To znamená, že do člověka neřízneme. Pacient ráno přijde, provedeme mu zákrok z oblasti chirurgie, ortopedie, gynekologie či plastické chirurgie a večer může jít domů,“ nastínila ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková s tím, že si lékaři poradí třeba se zánětem slepého střeva nebo potratem.

V budoucnu plánují Blanenští postavit i další blok pro rehabilitaci, dále spojit interní jednotku intenzívní péče s neurologickou jipkou a zavést dvoulůžkové pokoje s vlastní toaletou.

V současnosti dojíždějí lidé z Blanenska za jednodenní péčí do Boskovic a Brna. I tak v Nemocnici Blansko počítají s tím, že službu u nich využijí tisíce lidí ročně.

Nové oddělení by mělo fungovat v příštím roce. Podle Danihelkové stavební práce chod nemocnice neovlivní. „V novém patře přibude pokoj s šesti lůžky, kde si lidé po operaci před odchodem domů odpočinou. Z toho tři lůžka budou jako na jipce. Musíme být připraveni na to, kdyby se něco přihodilo,“ popsala Danihelková. V patře počítáme se dvěma operačními sály. Nebudou chybět umývárny či ambulance. To vše za sedmačtyřicet milionů korun.

Zájem lidí o jednodenní péči při malých operacích je na Boskovicku obrovský. Tvrdí to lékař centra Hippokrates Jaroslav Novosad. „Lidé nemají nervy z toho, že by v nemocnici zůstali po operaci delší dobu ležet. Jsme vlastně doplňkem k boskovické nemocnici. Další taková služba v Blansku je potřebná,“ míní Novosad.

Nová služba si vyžádá také nové odborníky. „Počítáme s tím, že přijmeme dalších dvacet zaměstnanců. Lékaře, sestry a sanitáře,“ pokračovala Danihelková.

Vedení nemocnice chce dále naplánovat, jakým směrem se vydá v následujících pěti až deseti letech. „Chtěli bychom spojit interní jednotku intenzívní péče s jipkou neurologickou. Dále je potřeba opravit plicní oddělení. Tato část nemocnice je v nejhorším stavu,“ přiblížila ředitelka.

Lidé, kteří leží v Blanenské nemocnici, by se v budoucnu měli dočkat většího pohodlí, v podobě dvoulůžkových pokojů s vlastní toaletou. Ty jsou nyní jen v některých částech budovy.

Také oddělení rehabilitace čekají změny. Do Blanska totiž míří také pacienti z Brna, kteří jsou většinou po operaci kyčelních kloubů. „Chtěli bychom tedy k rehabilitaci přistavět jeden blok,“ prozradila Danihelková.

Územní plán města Blanska počítá s dalším rozvojem nemocnice. Jsou v něm vyznačené pozemky nad nemocnicí směrem k Podlesí. „V minulosti tam byly plány postavit druhý pavilon. Na stavbu ale nebyl dostatek peněz. Dnes nemocnice další kapacity nepotřebuje,“ míní místostarosta Blanska Jindřich Král a dodal, že na prostranství by mohl v budoucnu stát třeba další dům pro seniory. Ani ředitelka Danihelková rozšíření blanenské nemocnice na těchto pozemcích neplánuje.