Ta připojuje Dny otevřených dveří ke kampani Třicet dnů prevence a léčby cévního onemocnění mozku. Podle primářky neurologického oddělení Kateřiny Ningerové se věk těch, které mozková příhoda zasáhne, snižuje. „Mozková příhoda je jedna ze tří nejčastějších příčin, na které lidé umírají,“ upozornila Ningerová s tím, že šedesát procent takto postižených pacientů skončí jako invalidé.

Mozková příhoda může postihnout jak starého člověka, tak dítě, nejčastěji však postihne pacienta v produktivním věku. Přitom lidé mohou závažnému cévnímu onemocnění mozku podle Ningerové předejít. „Neměli by se přejídat a jíst hodně tuků, nadměrně pít alkohol a kouřit. Mozkové příhodě nahrává také obezita a nedostatek pohybu,“ varovala primářka.

Nejčastější příznaky nástupu mozkové mrtvice jsou bolesti hlavy, závratě, které nepřecházejí, porucha řeči nebo citlivosti či hybnosti jedné poloviny obličeje nebo těla. „Pacient, na kterém se tyto příznaky projevují, by se měl snažit okamžitě dopravit k lékaři,“ míní Ningerová. Často se však lidé k doktorům dostávají pozdě. Když chtějí přivolat pomoc, nemohou třeba vyťukat číslo na telefonu nebo mluvit. Mnohem častěji však varovné příznaky podceňují a lékařskou pomoc vyhledají příliš pozdě.

Právě v Den otevřených dveří chtějí lékaři blanenské nemocnice lidi informovat. Ti si dnes prohlédnou jednotku intenzivní péče, rehabilitační a radiodiagnostické oddělení. Dále dostanou tištěné informace a popovídají si s lékaři.

Při loňském Dni otevřených dveří objevili doktoři u některých zájemců významné zúžení krkavic. Ultrazvukové vyšetření, měření tlaku či pulsu provedou u návštěvníků nemocnice doktoři i dnes. „Výsledky vyšetření letos ještě zaznamenáme do dokumentace, abychom nezdrželi další prevenci a léčbu,“ prozradila novinku Ningerová.

Další Den otevřených dveří plánuje vedení blanenské nemocnice na příští týden ve středu.