V řadě obcí na Blanensku se v uplynulých měsících rozhodovali, jestli ve svém okolí nechají postavit větrné elektrárny. Zelenou jim zatím dali jen v Němčicích. Naopak v Ludíkově, Lipovci nebo Rozseči nad Kunštátem s jejich výstavbou místní lidé nesouhlasili. Příští týden budou pro a proti zvažovat v Benešově.

„Osmdesát procent domácností v Němčicích se vyjádřilo pro stavbu větrníků. Pokud vše dobře dopadne, čtyři věže by tu mohly stát už za dva roky. Kladné vyjádření lidí byl teprve první krůček,“ uvedl starosta obce Pavel Salucký, podle kterého je v Němčicích pro tyto alternativní zdroje energie ideální prostor. „Je tu dostatečně větrno a navíc stát garantuje patnáct let od uvedení do provozu nižší ceny výkupu energií,“ uvedl některé z důvodů pro stavbu starosta.

V obci jsou však i odpůrci stavby. Například Robertu Schlesingerovi vadí, že nikdo neřeší, co bude s obřími věžemi za několik desítek let. „V současné době se neví, kdo se postará o pozdější likvidaci, která nebude nejlevnější. Majitel pozemku totiž musí na své náklady nefunkční větrník odstranit. Navíc by elektrárny stály téměř na hranici chráněné krajinné oblasti Moravský kras, což není zrovna ideální,“ míní.

Pokud s tím budou místní souhlasit, mohly by v budoucnu stát dvě věže také v Benešově. „Díky předběžné anketě známe názory lidí na toto téma. Příští týden uspořádáme besedu, kde chceme spolu s odborníky a obyvateli projednat další kroky,“ řekl starosta obce Antotnín Rus.

Podle něj jedna část obce stožáry podporuje, jiná je zásadně proti. „Lidem vadí hlavně to, že by věže hyzdily krajinu nebo dělaly hluk,“ upřesnil.
Stavbu větrníků v Benešově podporuje například Petr Koudelka z tamní části Pavlov. „Myslím, že ve většině obcí mají lidé málo informací. Také bývají nedůvěřiví k novým věcem. Podle mě je lokalita v okolí Suchého pro věže jedno z nejlepších míst na Blanensku. Navíc považuji věže za elegantní,“ vyjádřil svůj názor.

Také v Rozseči nad Kunštátem před časem otázku stavby větrných elektráren otevřeli. Oficiální referendum se tam ale nekonalo. Zástupci firmy, kteří měli na jednání s lidmi přijet, totiž nedorazili. „Vlastně je vše na mrtvém bodě. Žádná z dalších firem se neozvala a lidé větrníky přestali zatím řešit,“ uvedl starosta Rozseče Miroslav Šikula.

Podle studie Jihomoravského kraje o využitelnosti alternativních zdrojů by v České republice mohlo stát až jedenáct set větrných elektráren. „Na území Jihomoravského kraje se jeví jako nejvýhodnější pro větrnou energetiku oblast v okolí Kunštátu,“ uvedl mluvčí Krajského úřadu v Brně Jiří Klement.

Martina Vašková