„Veřejné toalety bychom určitě uvítali,“ potvrzuje Eva Trmačová z Letovic. Podle místostarosty města Vladimíra Stejskala se situace brzy zlepší. „Do konce tohoto roku bychom chtěli zřídit veřejné WC v uvolněném bytě na Tyršově ulici,“ sdělil Stejskal.
V Kunštátě lidé musí do restaurace Panský dům, s níž má tamní radnice smlouvu. „Veřejné záchody zde skutečně chybí. Kdo by potřeboval na toaletu, musí asi do hospody nebo do parku,“ postěžovala si jedna z místních důchodkyň, která si však nepřála zveřejnit své jméno.
Podle vedení kunštátské radnice už ale tento problém nebude dlouho trvat. „Příští rok by měla začít výstavba nové víceúčelové budovy, v níž se počítá i s veřejnými toaletami,“ uvedl tajemník městského úřadu Stanislav Kolář.
Adamovští najdou sice záchody v sídlišti Ptačina, v centru už ale ne. „Hledáme vhodný objekt,“ sdělil starosta Jiří Němec .
V Rájci-Jestřebí mají lidé možnost odskočit si buď na městském úřadě, nebo v penzionu Na Kopečku. Toalety se nacházejí také v informačním centru. Značení pro turisty však chybí. „Uvažujeme, že informační centrum přesuneme blíže do středu města a veřejné toalety tam zřídíme,“ uvedl starosta města Pavel Perout.
V Blansku a v Boskovicích se problém s toaletami vyřešil teprve nedávno. „Dříve lidé navštěvovali soukromá zařízení, což se provozovatelům nelíbilo,“ řekl ředitel Služeb Blansko Radek Snopek. Město mělo smlouvu s hotelem Dukla, kam lidé mohli zajít. „Záchody byly ale ve velmi špatném stavu,“ vzpomněl ředitel. Kdo však dnes navštíví veřejné WC v Blansku, je mile překvapen čistotou. „Sice to není ziskové, ale je to služba, která ve městě být musí,“ dodal Snopek. Příjmy činí ročně asi padesát tisíc a ztráty jsou asi dvě stě padesát tisíc ročně.
V Boskovicích vznikly veřejné toalety na náměstí u kostela. „Nedávno jsme tam ale museli zkrátit provozní dobu. K večeru už nechodilo tolik lidí a bylo zbytečné, aby tam kvůli jednomu člověku zůstával personál,“ sdělil ředitel Služeb Boskovice Milan Strya.