Cesta zpět do vlasti zdarma a pět set euro k tomu. To je nabídka ministerstva zahraničí, které se rozhodlo vypořádat s neustále narůstajícím počtem nezaměstnaných cizinců. Na Blanensku možnost dobrovolného návratu do rodné země během prvního týdne využilo osmnáct lidí mongolské národnosti.

„Ta situace je pro nás teď opravdu špatná, krize doléhá na všechny. Nabídka na pomoc s odjezdem je dobrým řešením. Na druhou stranu si myslím, že většina Mongolů se bude snažit najít si práci a zůstat tady,“ popsala situaci na Blanensku očima přistěhovalce jedna z Mongolek, která si nepřála být jmenována. Blanenský deník Rovnost má její jméno k dispozici.

Ze zhruba čtyř set Mongolů v okrese Blansko se zatím pouze osmnáct rozhodlo vrátit s pomocí ministerstva vnitra domů. Nabídka, která platí od šestnáctého února, přitom počítá s pomocí pro dva tisíce zájemců. „Do pondělí se k dobrovolnému návratu u nás přihlásilo celkem osmdesát cizinců většinou mongolské národnosti,“ přiblížil mluvčí brněnské cizinecké policie Roman Pittner.

Oblastní ředitelství cizinecké policie v Brně prověřuje žádosti cizinců i ze Zlínského kraje a z kraje Vysočina. Z celkem šestnácti okresů je Blansko v počtu žádostí po prvním týdnu nabídky na druhém místě hned za Brnem.

Do Projektu dobrovolných návratů však mohou být přijati pouze cizinci, kteří splní určitá kritéria. „U každého žadatele prověřujeme, zda je na našem území legálně, jestli už v minulosti nebyl vyhoštěn a zda má povolení pro pobyt za účelem podnikání nebo zaměstnání. Pokud tyto podmínky splňuje, předáváme jeho žádost Odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, který zajišťuje odjezd cizince zpět do vlasti,“ vysvětlil Pittner.

Možnost návratu domů je tak lákavá, že se kvůli ní někteří cizinci rozhodli odejít z práce. „Ze strany zahraničních zaměstnanců bylo několik případů, kteří se o tento program zajímali a v souvislosti s tím požádali o ukončení pracovního poměru. Tito pracovníci se však nedostali do hmotné nouze,“ vysvětlil další z podmínek pro přijetí do programu ekonomický ředitel blanenské firmy Apos Auto Oldřich Jachan.

Ta je v okrese Blansko největším zaměstnavatelem cizinců. Zda je pro ně návrat do vlasti řešením, ale není zatím jasné. „Ty, kteří se vrátí domů, čekají jen problémy. Budou si muset najít práci a té je i v Mongolsku nedostatek. Budou tam na ně také čekat rodiny, které tito lidé prací v Čechách živili. Je ale dobře, že mají aspoň těch pět set euro do začátku,“ dodala Mongolka z Blanska.

Lidé, kteří se zapojí do Projektu dobrovolných návratů, se mohou v budoucnu do Česka vrátit. Policie počítá i s tím, že se někteří cizinci pokusí nabídku zneužít.