Dodala, že tak malé děti do školky nepatří. „Nejsou samostatné. Na to mají být rodiče nebo jiné organizace,“ tvrdí ředitelka.

To si myslí i jedna z matek Alžběta Rybková. „Chápu, že se maminky chtějí vrátit do práce, být s dítětem doma je náročné. Ale podle mě dítě ve dvou letech ještě potřebuje být celý den s matkou. Ve třech už je samostatnější a začne mít větší zájem o kontakt s lidmi mimo rodinu. Tehdy je podle mě dobré dát dítě do školky,“ řekla.

V Boškůvkách se děti učily o životě koní, ale pustily se i  do vyklízely stájí.
Krmení pro koně je plné vitamínů. A sladké, zjistily při ochutnání děti na farmě

Co přinese novela
• Od školního roku 2020 až 2021 budou mít všechny dvouleté děti nárok na přijetí do mateřské školy ze zákona. Stanovuje to novela školského zákona schválená v roce 2016.
• Podle ministerstva školství je hlavním cílem zařazování dvouletých dětí do předškolního vzdělávání, slaďování rodinného a pracovního života.

Školky mohou nyní přijímat děti mladší tří let jen v případě, že je ve třídě méně než osmadvacet dětí. Počet se má podle ministerstva školství upravit. Slibuje méně žáků ve třídách a výpomoc od proškolených chův. „Z věkové kategorie mladších tří let, což představuje přes sto tisíc dětí v republice, jich teď navštěvuje mateřskou školu pětačtyřicet tisíc. Věřím, že když bude od rodičů poptávka, rozumný zřizovatel tomu vyhoví i bez povinnosti. Čísla dokazují, že to funguje i bez podmínky,“ podotkl ministr školství Robert Plaga.

V mateřské škole Dvorská v Blansku přijali pár dvouletých dětí už loni. Šlo totiž o sourozence. „Máme i chůvu, jedna učitelka by to určitě nezvládla,“ uvedla ředitelka Eva Wasserbauerová.

Do školky pořídili i vhodné pomůcky. „Připravujeme se postupně, ale výraznější změny neplánujeme, nemělo by nás to zaskočit,“ dodala ředitelka.

Do velkých úprav a rozšíření kapacity mateřské školy se už loni pustili v Drnovicích na Blanensku. Projekt stál dvaadvacet milionů korun. Většinu nákladů pokryly dotace. Přibyla jedna třída a výrazně se zlepšilo zázemí. Na původní čtyřicet let staré budově přistavěli dělníci patro, celou ji zateplili a opravili původní podlahy. „Školka už hlavně potřebovala modernizaci. Sledujeme také demografický vývoj a víme, že víc míst budeme potřebovat,“ řekl před časem starosta Drnovic Petr Ducháček.

Blanenskou dvěstěpadesátku, závod vodních záchranářů, oslabila chřipka. A zranění.
Plavou v kombinéze, táhnou barel vody. Závod vodních záchranářů oslabila chřipka

Kapacitu školky letos rozšíří také v Drnovicích na Vyškovsku. Ke stávající budově přibude přístavba.

ANETA BERÁNKOVÁ
TEREZA HANUSOVÁ