Někteří zkušení rybáři z Blanenska to kritizují. „Vůbec se mi to nelíbí. Vůči rybářům to není fér. My jsme museli nejenže skládat zkoušky, ale většina z nás se vzdělává už od mládí. Známe způsob rybolovu či detaily zákona. Odchováváme ryby, pomáháme na rybářských revírech a děláme spoustu dalších věcí. Povolenku k rybolovu může získat jen ten, kdo prokáže odborné znalosti," přiblížil jednatel boskovického svazu rybářů Oldřich Dryšl.
Skuteční rybáři podle něj svým řemeslem doslova žijí. A chytání ryb je pro ně často jen třešničkou na dortu. „Spousta z nás ryby nezabíjí, ale vrací je do revírů. Když přijdeme někam chytat, musíme dané místo uklidit a vysbírat odpadky. Tohle se bude těžko vštěpovat někomu, kdo nemá potřebné znalosti. Myslím, že přibude těch, kteří budou dělat v okolí vod nepořádek. Na poctivé rybáře to může vrhnout špatný stín a zkazit dobré jméno rybářským organizacím," popsal Dryšl.
Z připravované novely zákona naopak nemá obavy předseda blanenského rybářského svazu Martin Sklář. Strach některých vnímá jako zbytečný humbuk. „Pro stávající rybáře se touto legislativní úpravou nic nezmění. Krátkodobé rybářské lístky nebudou nahrazovat rybářské zkoušky, protože po uplynutí třiceti dní jejich platnost skončí. O povolence bude muset rozhodnout Moravský rybářský svaz se sídlem v Brně. Jednotlivé svazy na Blanensku je budou jen distribuovat," vysvětlil Sklář.
2 000lidí ročně bude mít podle odhadů Českého rybářského svazu zájem o třicetidenní lístek k rybolovu. Zaplatí za něj zhruba dvě stě korun.
Navíc ten, kdo bude rybařit jen třicet dní, bude podle něj muset dodržovat zákon jako všichni ostatní rybáři. „Na dodržování pořádku u vodních toků bude dohlížet rybářská stráž nebo policie. Pokud někdo pravidla poruší, povolenku mu mohou zadržet a následně může dostat i pokutu," nastínil Sklář.
Strach ze snížení úrovně rybářského řemesla nemá ani hospodář olešnických rybářů Pavel Cveček. „Krátkodobé lístky rybářům vadit nemůžou. Budou určené zejména pro zahraniční klientelu. Rybářská stráž se na držitele těchto povolenek zaměří," uvedl Cveček.
Zavedení krátkodobých lístků přitom požaduje vedení Českého rybářského svazu. Tvrdí, že Česko má ve srovnání s ostatními státy Evropy jednu z nejsložitějších procedur k získání platného rybářského povolení.
Jsou totiž země, kde po rybářích vůbec nevyžadují složení kvalifikační zkoušky. „Jako třeba na Slovensku," přiblížil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Rybář s třicetidenním lístkem bude muset dodržovat zákon jako všichni ostatní. „Když ho poruší, hrozí mu pokuta až do výše sto tisíc korun," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Jordán také upozornil na to, že rybářský lístek sám o sobě nebude zároveň i povolenkou k rybolovu. „Bude ale nezbytným dokladem pro její získání. Bez obou těchto dokladů bude rybolov nelegální. Na povolenku není žádný právní nárok. Je tedy možné, že ji držiteli rybářského lístku místní rybářské svazy nevydají. Například proto, že už mu v minulosti byla zadržena kvůli porušení rybářského řádu," upřesnil Jordán.
Rybářem kdokoliv
Například Jana Novotného, který rybaří pod blanenským rybářským svazem a je i členem rybářské stráže, však argumenty ministerstva zemědělství nepřesvědčily. „Nelíbí se mi, že se rybářem, i když jen na několik dní, bude moci stát prakticky kdokoliv. Bez potřebných znalostí a zkoušek. Myslím, že by si měl stát našich vod více vážit. V zahraničí nám naopak závidí, jak dobře u nás rybářské svazy fungují. Třeba v Rakousku nebo Německu je většina vod v soukromých rukách, rybolov je tam hodně drahý," sdělil Novotný.
Když třeba myslivci musejí skládat odborné zkoušky, měl by podle něj platit stejný metr i pro rybáře. „Určitě to nebude fungovat tak, že ten, kdo si bude chtít ulovit jelena, si vyřídí lístek, koupí flintu a půjde jej odstřelit. Stát by se měl nad vším ještě zamyslet," zhodnotil Novotný. Podle odhadů požádá o krátkodobý lístek dva tisíce lidí ročně.