Než aby na svatbu čekali dva roky, řada snoubenců na Jižní Moravě ale raději velké oslavy oželela. „Svateb je teď méně. Nebo jsou mnohem intimnějšího charakteru. Loni jsme třeba měli mít jednu svatbu se sedmdesáti hosty, nakonec byla minulý týden ve čtyřech,“ poznamenala svatební koordinátorka Klára Formánková z brněnské agentury Svatba na jedničku.

Jak doplnila, mnoho párů se naděje nevzdalo. Svatby přesouvají na podzim, na příští rok nebo na neurčito. „Čekají na příznivější situaci. Řekla bych ale, že už trošku rezignovali. Teď má spousta snoubenců názor, že pokud nevyjde svatba na podzim nebo napřesrok ve větším počtu lidí, vezmou se raději sami,“ řekla.

Jen přesunuté svatby z loňského roku letos řeší koordinátorky z brněnské svatební a dekorační agentury Sayes. „Termíny jsou zatím od července až do září, i několik na začátek října. Většina nevěst už ani neřeší škaredé počasí,“ zmínila za firmu Monika Čejková Ambrožová.

Přípravy svateb kvůli covidu s kolegyní ztlumily a věnují se jiné činnosti. Už nyní totiž pozorují propad klientů kvůli penězům. „Právě na agentury bude mít covid dopad i v dalších letech. Každý rozmyslí, jestli si za agenturu zaplatí, nebo si svatbu v nějaké součinnosti s hosty připraví sám,“ poznamenala.

Problémem je i to, že část roku oslavy spojené se sňatky znemožnil covid. „Svatební sezóna je strašně omezená. Je to krátká doba zhruba mezi dubnem a říjnem a když ji omezení zkrátí ještě o další čtyři měsíce, nejde si přes sezónu vydělat na zimu, kdy jsou příjmy minimální,“ doplnila Čejková Ambrožová.

Chybí termíny

Kvůli neustálým přesunům je ale podle kordinátorky Sandry Szpyrcové nouze o termíny. Organizuje sňatky ve Sklepě na Vyhlídce v Nových Bránicích na Brněnsku. „Je to nekonečný koloběh přesouvání. Já jsem zatím neprodávala termíny na rok 2022, aby vůbec bylo kam přesouvat, protože někteří museli měnit termín i třikrát,“ nastínila.

Menší výběr z letošních termínů mají budoucí manželé i na zámku v Křtinách na Blanensku. „Červen, červenec i srpen jsou plné. Termíny jsou ještě v září a v říjnu,“ sdělila vedoucí zámku Jana Šenková.

Na Nové radnici v Brně jsou plné termíny až do konce srpna. „Září je také téměř plné. Pokud se nyní obřady ruší, tak jen v řádu jednotek. Spíše z důvodu onemocnění, karantény nebo izolace v nejbližší rodině. Vliv na to má určitě i fakt, že někteří svatebčané odložili svatbu už na jaře 2020 a teď už ji prostě chtějí mít téměř za jakýchkoliv omezení,“ uvedla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Naopak zájemci o církevní obřad v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně mají příležitostí zatím dost. "Přestože se mnoho svateb přesunulo, my jsme flexibilní a termínů máme zatím dost," poznamenal farář Tomáš Koukal.

Do 30. května:
Svatby se smí zúčastnit maximálně 100 lidí venku, 50 uvnitř.
Platí to pouze, pokud se všichni prokáží negativním testem na koronavirus, první dávkou očkování aplikovanou před nejméně 22 dny nebo proděláním nemoci maximálně 180 dní před dnem akce.
V opačném případě platí pro vnitřní i venkovní svatby limit 30 lidí.
U stolu smí sedět maximálně čtyři lidé, pokud se nejedná o členy domácnosti.
Nutné jsou respirátory, výjimka se vztahuje na snoubence při obřadu, na fotografie a na jídlo.

Od 31. května:

Za splnění podmínek se smí svatby zúčasnit maximálně 150 lidí venku, 75 uvnitř.
Při nesplnění zůstává limit maximálně 30 účasníků.