Důvodem jsou netopýři, kteří si je vybírají jako místo k přezimování. „Netopýři potřebují klid, a pokud by lidé do jeskyní chodili, rušili by je především hlukem a světlem. Spánek využívají jako úsporu energie. Živí se totiž hmyzem a ten přes zimu nelétá. Nemají tedy ani kde energii brát. Pokud by je něco pravidelně rušilo a jim by se nepovedlo dostatečně snížit výdej energie, mohli by uhynout na vyčerpání," řekl zoolog ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Krása.

Přes zimu mohou lidé navštívit Punkevní jeskyně a jeskyni Výpustek. Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních budou přístupné pouze speciální návštěvní okruhy. Na jejich prohlídku je však nutné si místa rezervovat předem. „V zimním období návštěvníky provádíme pouze šošůveckou částí, zato ji projdeme celou. Na prohlídku si lidé musí donést baterky. To proto, že několik netopýrů spí i zde a my je nechceme zbytečně rušit velkým světlem," řekla vedoucí Sloupsko-šošůvských jeskyní Miluše Hasoňová. Denně se konají vždy tři prohlídky. Začínají u hotelu Broušek a končí v jeskyni Kůlna.

close Punkevní jeskyně v Moravském krasu. info Zdroj: Petr Zajíček zoom_in

Všechny jeskyně budou zavřené vždy v pondělí a pak na vánoční svátky a Nový rok. Ovšem na Silvestra si budou moci lidé prohlédnout Punkevní jeskyně a Výpustek. „S rodinou jsme ve Výpustku ještě nebyli. Přijde mi to jako dobrý nápad zajít tam na Silvestra. Máme malé děti, takže na bujarou oslavu to u nás nevypadá a návštěva krasu by mohla být dobrou alternativou," zamyslela se Anna Plouková z Olešnice.

Netopýři se do jeskyní začali stahovat už od října. „Jeskyně je pro ně ideálním místem, protože je tam stabilní teplota, většinou kolem šesti až osmi stupňů. Při nižší teplotě se jim dostatečně zpomalí metabolismus a oni nespotřebují moc energie," popsal Krása.

Letošní sezona v jeskyních byla oproti té loňské o něco úspěšnější. „Do konce října jeskyně navštívilo bezmála tři sta padesát tisíc lidí. To je asi o jednadvacet tisíc více než loni," uvedl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Nejvíce turistů si stejně jako v předešlých letech krápníkovou výzdobu prohlédlo v Punkevních jeskyních. Kouzlo nejenom těchto jeskyní objevují i cizinci. „Více jak jedna třetina návštěvníků přijela ze zahraničí," dodal Hebelka.

MARKÉTA PULDOVÁ