Zatímco z města zmizel každý červeně svítící jackpot a dosavadní provozovny, které měly ve svém názvu slovo herna, jej vypustily nebo se přejmenovaly, hrací automaty může člověk v některých vidět hned po vstupu.

Typickým příkladem je restaurace Záložna v centru města na Masarykově náměstí. Aby návštěvník došel do restaurace, musí projít kolem řady automatů.

Podle deklarace má přitom provozovatel oddělit prostor s provozem sázkových her bariérou, aby nebylo do místnosti s herními přístroji vidět, pokud slouží provozovna také k jiným účelům, například se jedná o restauraci jako v případě Záložny. V místnosti s herními zařízeními jsou navíc i stoly, kam si můžou běžní návštěvníci sednout. „Já automaty ale neprovozuji a s jejich majitelem jsem o tom nemluvil. Vůbec nevím, že něco takového v Boskovicích platí," uvedl Petr Konečný ze Záložny.

Záložna v tom ale není sama. Hned u baru mají videoloterijní terminály i v restauraci Sokolovna. Tam se k tomu nechtěli vyjadřovat a také podle svých slov neví o žádné deklaraci.

Naopak důkladně oddělený prostor herny mají na Modré věži. Nicméně každý návštěvník míjí při vstupu do restaurace dveře s velkým nápisem Herna. Proti deklaraci její umístění ovšem nejde. V té se totiž píše jen o vnějším vzhledu budovy.

Nedá se ani mluvit o tom, že všechny bary s hazardními přístroji mají snímaný vchod kamerou i místnost s automaty. Samolepku značící příslušnost provozovatele k profesnímu sdružení, tj. že jsou společensky odpovědnou provozovnou, nemá na svých dveřích téměř nikdo. „My kontrolujeme hlavně, zda na hracích automatech nehrají mladší osmnácti let," sdělil ředitel boskovické městské policie David Krátký. Dodal, že v dalších kontrolách, zda je hráč na úřadu práce a pobírá sociální dávky, mají svázané ruce. K deklaraci řekl, že hlavní bod z ní, kterým bylo odstranění poutačů z budov, byl splněn.

Jakékoli dodržování této dohody je však nevymahatelné. Herny nemůže policie ani městský úřad za nesplnění podmínek pokutovat. V závěru je pouze upozornění, že porušení deklarace bude mít za následek například přijetí regulační obecně závazné vyhlášky městem.

Dohodu s hernami uzavřelo minulé vedení města v čele se starostou Jaroslavem Dohnálkem. Ten byl proti přijímání jakýchkoliv vyhlášek a regulací na úrovni města. Podle něj se má celá věc řešit celostátně.

Po loňských komunálních volbách, kdy se vládnoucí strana na radnici změnila, se však taktéž proměnilo jednání kolem hazardu ve městě. Sociální demokracie měla ve svém předvolebním programu, že hazard ve městě zakáže. Současná koalice si to dala i do programového prohlášení.

O tom, že bude přijata vyhláška zakazující herny ve městě, se zmínilo vedení města na začátku tohoto roku. Vyhláška by měla platit od prvního ledna 2016. „Zatím se připravuje a víme, že vláda schválila změnu zákona týkající se hazardu. Uvidíme tedy, co v tom návrhu je," prohlásila boskovická starostka Hana Nedomová.

Nedokázala ovšem odpovědět, zda se budou vyhláškou zabývat zastupitelé už na svém zářijovém zasedání, nebo až později. „Termín přijetí vyhlášky určitě dodržíme," doplnila starostka.

S prvním lednem příštího roku však herny z města nejspíš jednoduše nezmizí. Blansko zakázalo hazard už před dvěma roky a s automaty, případně kvízomaty, se na svém území potýká pořád. Na začátku července odhalili v Blansku policisté dokonce černou hernu. „My zakážeme i kvízomaty," prohlásila Nedomová.

MAREK OSOUCH