„Kočárová chodba je zajímavá tím, že se našla v jeskyni, která je již značně probádaná," uvedl předseda speleologické společnosti Zdeněk Motyčka.

Speleologové pracující v Býčí skále se loni prokopali úzkým komínem, tedy vertikální chodbou, do nových prostor. Jsou v nich dvě propasti, krápníky a je ukončena velkou síní. Dóm je široký sedm a dlouhý dvacet metrů. Podobný objev se podle odborníků podaří jednou za deset let.

Chodba dostala název Kočárová, nad ní totiž vede lesem historická Kočárová cesta. Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Podle vědců sloužila její přední část v době železné jako rituální obětiště.

Česká speleologická společnost oceňuje každý rok největší objev svých členů. K nejvýznamnějším patřil v roce 2008 objev půldruhého kilometru dlouhého Šošůveckého koridoru v Moravském krasu. Právě v něm se daří nejvíce nacházet nové podzemní prostory v České republice.

Odhaduje se, že jej tvoří přes tisíc jeskyní, z nichž většina není prozkoumána. „Při rozhodování o tom, koho oceníme, rozhoduje nejen velikost nalezených prostor, ale také jejich geologie, náročnost zpřístupňovacích prací i to, jak speleologové při objevu spolupracovali jako tým," doplnil Motyčka.