Nové parkoviště má pojmout sto třicet osm aut a dělníci ho mají dokončit na přelomu září a října. Stavbu uvítala i Lenka Hrazdírová z Blanska. „Myslím, že to pomůže i vozíčkářům a starším lidem, kteří se dostanou s auty blíž k nemocnici," uvedla žena z Blanska.

Podle blanenského místostarosty Jiřího Crhy má jedna ze tří největších letošních investic ve městě stát osmnáct a půl milionu korun. Čtyři miliony získalo Blansko z dotací. „Zatím práce postupují dle harmonogramu. Parkoviště bude pro návštěvníky nemocnice zdarma na první dvě nebo tři hodiny. To ještě upřesníme. Je to kvůli tomu, aby si mohli vyřídit nezbytná vyšetření u lékaře. Za delší stání se už platit bude, aby toho někdo nezneužíval a zbytečně neblokoval místo," upřesnil Crha.

Druhou velkou investicí je stavba fotbalového hřiště s umělým povrchem na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. To má stát čtyřiadvacet milionů. Více než polovinu této částky pokryjí dotace. Na bývalém škvárovém hřišti položí dělníci umělou trávu, postaví novou tribunu a udělají umělé osvětlení. „Opraví se také staré kabiny. Původní tribuna je stržená. Teď se dělají zemní práce, odvodnění a podklad pod umělý koberec. Dokončení celého hřiště je naplánováno na dvacátého září," řekl stavbyvedoucí Petr Olivík.

Blanenští na slavnostní otevření fotbalového hřiště plánují dva zápasy. Utkání by měl sehrát okresní žákovský výběr proti stejně starým fotbalistům brněnské Zbrojovky. Ve druhém zápase zřejmě změří síly stará garda Metry a ČKD Blansko.

Další velkou akcí, kterou chtějí Blanenští letos dokončit, je úprava prostranství po hotelu Dukla na náměstí Republiky. Hotel je už zbouraný, ale s pracemi na klidové zóně ještě dělníci nezačali. V parku bude kromě zelených ploch také jezírko, herní prvky, schodiště, bezbariérový nájezd a pergola. V lokalitě přibydou nové stromy. „Začít stavět by se mělo ve druhé polovině srpna s tím, že hotovo bude do konce listopadu," řekl vedoucí blanenského odboru komunální údržby Petr Rizner.

Původní projekt počítal také s kavárnou. O suterénní prostory po zbouraném hotelu však projevila zájem divadelní skupina Kolárka, která tam chce vybudovat sklepní divadlo a počítá také s kavárnou a ještě jednou divadelní budovou. O tom, zda tam divadlo bude skutečně stát, budou zástupci města jednat na podzim. Pokud ne, postaví město kavárnu ve své režii příští rok.

Nové divadlo má podle Evy Petrželové z divadla Kolárka stát zhruba dvacet milionů korun. Na stavbu i provoz divadla shánějí lidé z Kolárky sponzory a granty. Pokud se s městem dohodnou a vyřídí potřebná povolení, mohlo by stát a hrát už příští rok. „Trošku mě mrzí, že se každý ptá, kde na ně seženeme peníze, a ne na to, co tam budeme hrát. Chtěli bychom tam mít dvě scény. Jednu zaměřenou na mladé herce a tvůrce s multižánrovým přesahem. Druhou pak pro širší veřejnost," řekla před časem Petrželová.

SIMONA FEILHAUER