Třicet metrů se dvěma dvacetikilogramovými barely, pak dalších čtyřicet s hadicemi. Poté závodníci buší těžkým kladivem a táhnou figurínu. Po zápolení s obrovskou pneumatikou překonají dvoumetrovou bariéru, vyběhnou kopec a cestou do cíle ještě smotají hadici. „Je to dřina. Celou zimu jsem poctivě trénoval. Před startem jsem měl trému, ale nervozita pak opadla. Jsem vyčerpaný, ale hurá, mám to za sebou,“ říká v cíli po svém prvním závodě této sezóny Alois Kocman z Rudice.

Náročnou trať zdolává jeden závodník za druhým. Muži jsou rozdělení na dvě kategorie, nad a pod pětatřicet let. Kategorie pro ženy je o něco lehčí. Třeba o zásahové kalhoty. Barely mají ženy lehčí, menší je i pneumatika. Dvoumetrová bariéra však na trati zůstává. „Té se bojím nejvíc. Pak ještě vyběhnout kopec a ještě horší je seběhnout z kopce,“ přiznává Veronika Košínová z Velatic s ortézou na koleni. Závodit začala před třemi lety. „Viděla jsem chlapy a chtěla jsem to taky vyzkoušet. Chytlo mě to. A dnes mám premiéru po operaci kolene,“ ukazuje svůj hendikep.

Další z žen z publika se na závodění teprve chystá. Má trenéra, jezdí na kole. „Dělá mi dobře adrenalin. Taky mám strach z bariéry, ale ta na mém prvním závodě nebude. Jsem zvědavá, jestli to dokážu,“ těší se Věra Sedláková. Závodí obě její dcery, i když ta sedmiletá místo figuríny zatím tahá plyšového medvěda. „Až budu velká, budu nejlepší,“ má jasno malá Eliška.

Štěpán Svoboda z Podolí se na trati trápil. „Dnes se mi závod moc nepovedl. Nejhorší byly silové disciplíny po sobě a pneumatika mě dorazila,“ přiznává. Druhý den už plánuje trénink.

Fandit přišla Libuše Prügerová z Trpína. „Své neteři. Moc ji obdivuji,“ vyhlíží sedmnáctiletou Pavlínu Vaverkovou. Ta závodí od minulého roku. „A je šikovná. Loni začala a byla třetí,“ chválí dceru František Vaverka. Pavlína studuje požární ochranu v Pardubicích. „Požáry ale hasit nebudu. Ženy u profesionálů k zásahům nejezdí. Můžu pracovat na dispečinku nebo můžu být vyšetřovatelka,“ plánuje dívka.

Dobrovolní hasiči z Olešnice pořádali závod Nejtvrdší hasič přežije už počtvrté. „Možná se to divákům nezdá, ale závod je opravdu náročný. Simuluje skutečný zásah. Akorát u něj má hasič kolem sebe kolegy a tady je na to sám,“ říká zdravotní sestra Alexandra Labudová.

Závodníkům pomáhá hlavně při vyčerpání a dehydrataci. „Hlavně když je takové vedro jako je dnes,“ dodává.
Závod v Olešnici je zařazený do seriálu Moravské ligy TFA. Ta podporuje dárcovství kostní dřeně a pro děti, které se léčí na onkologickém oddělení Dětské nemocnice v Brně, pořádá sbírku. „Lidé můžou darovat třeba hračky nebo pastelky, pyžamka,“ upozornil jeden ze závodníků Martin Sedlák. Ten svůj boj s leukémií před časem vyhrál.