V centru města děti ošetřují drobnější poranění, ale řeší i vážnější situace. Záchvat cukrovky, krvácení z nosu, infarkt, mozková mrtvice, zlomeniny. To všechno jsou podle hlavní rozhodčí soutěže Ivy Kučerové běžné případy, s kterými se děti mohou v životě setkat. „Dříve jsme soutěž pořádali v lese. Teď jsme si řekli, že by bylo dobré uspořádat takovou akci přímo ve městě. Ať se lidé zastaví a zajímají se, co se děje,“ vysvětluje Kučerová.

Soutěžící musejí zvládnout situaci jako celek. Po příchodu na místo zjistí, co se stalo, poté zajistí základní životní funkce ohrožených pacientů a zavolají rychlou záchrannou službu, případně policii. „Nepotřebujete pomoct?“ ptá se ošetřujících dívek jeden všímavý kolemjdoucí. Mladé zdravotnice se právě starají o hysterickou pacientku. Figurantka muži děkuje a ubezpečuje ho, že jde jen o soutěž.

Do blanenského krajského kola postoupila pětičlenná družstva z okresních kol. Každé stanoviště má dvě úrovně – úkol pro děti z prvního stupně základních škol a složitější případ pro žáky druhého stupně základních škol nebo víceletých gymnázií.

Jedno stanoviště simuluje řádění střelce. Sami soutěžící hodnotí tento úkol jako nejtěžší. „Došlo k amputaci a průstřelu hrudníku, to jsou složité případy,“ vysvětluje Aneta Zemánková z Letovic, jejíž družstvo zvítězilo v okresním kole.

Na dalším stanovišti je zase k dispozici automatický defibrilátor, aby se ho děti naučily používat. Soutěžící si prověřují znalosti a připravenost v praxi. Za druhý stupeň vítězí s náskokem žáci Základní školy v Letovicích, do celorepublikového kola v Českých Budějovicích postupuje také tým z prvního stupně základní školy v Deštné.

MARIE HASOŇOVÁ