Nové nápady v materiálech, tvarech i barvách designu neuvidí jen odborníci, ale poslední dva březnové dny od devíti do čtyř hodin odpoledne si je bude moct prohlédnout každý. „Zveme do prostor školy všechny zájemce, aby přišli zhlédnout soutěžní práce studentů uměleckých škol z celé republiky a podpořit jejich tvůrčí úsilí,“ uvedl ředitel pořádající Střední školy uměleckoprůmyslové a technické Pavel Grenar.

Střední škola je organizací soutěže pověřena vůbec poprvé v její dlouholeté historii. Dosud soutěž pořádal Design Cabinet CZ, což je nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Podle Grenara je hlavním cílem soutěže trvalé monitorování, dokumentace, hodnocení a prezentace tvorby studentů oborů zaměřených na design, architekturu a umělecká řemesla v České republice i v zahraničí.

Nejlepší práce studentů porotci pošlou do celonárodního kola, kde se utkají s podobně vybranými díly vysokoškolských studentů. Ocenění mladí umělci získají zajímavé ceny včetně peněžní odměny a jejich práce budou k vidění v galeriích v Praze, ve Vídni, Bratislavě, Mnichově, Moskvě či Rotterdamu.

Umělecká škola ve Velkých Opatovicích dává studentům na výběr z uměleckých i technických oborů. „Jako jediná škola v republice nabízíme současně všechny typy keramických oborů a ojedinělý obor kamnářství, který se na žádné jiné škole nevyučuje. Novinkou v umělecké sekci je atraktivní obor grafický design,“ doplnil ředitel školy Pavel Grenar.