Sloupský kostel postavený podle návrhu Isidora Canevaleho pochází z poloviny osmnáctého století. „Opravili jsme jeho střechu, do které zatékalo. Vyměnili jsme poškozené krovy a celou krytinu. Kvůli finanční náročnosti prací jsme je rozdělili na tři etapy. První začala už v roce 2011," přiblížil rekonstrukci mariánského poutního místa sloupský farář Karel Chylík.

Loni ji dokončili opravou nad hlavní lodí kostela. Objekt soutěží v kategorii velkých staveb pod číslem 22.

Dva roky trvala obnova barokní márnice z osmnáctého století na židovském hřbitově v Boskovicích. Před začátkem oprav už z ní však bylo jen torzo. „Z levé delší zdi zbývala přibližně jedna třetina, z pravé zhruba dvě třetiny. Kratší stěny s dveřmi se nedochovaly vůbec," popsal před časem její stav Miloš Pachl, který na opravy dohlížel. Nyní je márnice opravená do původní podoby a pod soutěžním číslem 1 usiluje v kategorii drobné stavby o přízeň veřejnosti.

O vítězi soutěže totiž rozhodují hlasy zaslané památce do osmého dubna, a to formou SMS na číslo 736 301 599. Ta má pro sloupský kostel podobu HLA PAMATKY 22, pro márnici HLA PAMATKY 1. Na výherce čekají odměny od pětadvacet tisíc do sto padesáti tisíc korun.