Keltský skanzen Isarno vznikl v bývalém lomu na okraji Letovic už před více jak dvanácti lety. Za dobu svého provozu zažil nejen zlaté časy, kdy jeho branami prošly tisíce lidí z celé země, ale i nekonečná období majetkových sporů a nejisté existence.

Před třemi lety převzalo park s velkým očekáváním veřejnosti i radních Letovic sdružení Keltoi, které slibovalo hlavně rekonstrukci celého areálu. Nedávno však jeho vedoucí Václav Horák na internetových stránkách Isarna oznámil, že celý projekt ruší.

Jako důvod uvedl to, že z dohody s městem Letovice sešlo. „S vedením města jsme se dohodli, že smlouvu uzavřenou do roku 2018 předčasně ukončíme. Nemohl jsem dále akceptovat podmínky v ní uvedené. Navíc jsem nabyl dojmu, že radní už mají nachystané do Isarna jiné projekty. Mrzí mě, že jsme za ty tři roky nenašli společnou řeč a že jsem nedokázal město přesvědčit k vytvoření smlouvy na delší dobu. Potřebujeme totiž dlouhodobě udržitelné projekty," vysvětlil své důvody Václav Horák.

Předčasné ukončení smlouvy potvrdilo i vedení města Letovice. „O ukončení požádal pan Horák a my jsme jeho návrhu vyhověli. Proč jsme se tak rozhodli a jaké máme nyní s Isarnem plány, však zatím nemohu prozradit. Nejdříve o tom chci jednat se starostou a ostatními radními. Řeknu jen to, že jsme původně počítali s tím, že skanzen převezme sdružení Isarno, ale jeho vedoucí Marie Staňková mi dnes oznámila, že už nemají zájem," uvedl ve středu místostarosta Letovic Jiří Palbuchta.

Byla to právě Marie Staňková, která se z vlastní iniciativy začala minulý rok o dění v Isarnu více zajímat. Nejdříve se svolením Horáka, poté i přes jeho nesouhlas organizovala v areálu vlastní kulturní akce. Pořádala i brigády, při nichž s dobrovolníky opravovali chátrající stavby a ploty nebo vysázeli ovocné stromy. Dokonce založila občanské sdružení Isarno, se kterým chtěla postupně převzít provozování skanzenu.

Nyní, když se její snahy konečně naplnily, odmítla. „Mohou za to zdravotní důvody," řekla stručně Staňková.

Sdružení Keltoi si chátrající keltský skanzen pronajalo v roce 2013 a slibovalo, že osadě navrátí bývalou slávu. Následující rok uspořádalo asi sedm akcí s keltskou tematikou, avšak návštěvnost byla mizivá a ze vstupného nepokrylo ani náklady na provoz. Přitom celková rekonstrukce by si podle Horáka vyžádala milion a půl až dva miliony korun.

Východisko viděl Horák v tom, že jim město pozemky přenechá a oni pak požádají o dotace, ale radní jeho záměr zamítli. Důvodem podle nich byla nejistota celého projektu.

Postupem času se nedůvěra radnice vůči počínání Horáka prohlubovala a před rokem dokonce zvažovala, že Keltoi smlouvu vypoví. Kvůli tomu, že sdružení podle města neplnilo podmínky v ní stanovené. Situaci poté neulehčilo ani to, že začala váznout komunikace mezi městem a Horákem.