Už na začátku jara odborníci označili letošní sucho jako nejhorší za padesát let. Od té doby pořádně nezapršelo a půda je zcela vyprahlá. „Nejhorší sucho je na západě kraje. A tropická vedra v minulém týdnu situaci ještě zhoršila," uvedl Mirek Trnka z projektu Intersucho. Ten množství srážek dlouhodobě sleduje.

Nedostatek vláhy je ještě horší než na jaře. „V prvním metru půdy je minimum dostupné vody, kterou využívají rostliny. Zhoršují se tak podmínky ovocných stromů, které si díky vodě v zemi dokáží udržet nižší teplotu pod třiatřicet stupňů i v extrémních vedrech. Pokud ale nemají vodu odkud čerpat, podepíše se to na úrodě. Pro obilniny, které se nemůžou ochlazovat, je teplota nad pětatřicet stupňů dokonce likvidační," upozornil Trnka.

Zemědělci začínají mít strach o úrodu. „Místo toho, aby klásky zrály, začínají zasychat. Kdyby znovu přišly tropy, bude to špatné. Zrno by ještě ztratilo na váze," obává se předseda družstva z Bořetic na Břeclavsku Jan Kadlec. Letošní rok je podle něj pro obiloviny horší než dva předchozí.

Sucho trápí i majitele jahodové plantáže Jiřího Vystavěla z Chvalkovic na Hané na Vyškovsku. „Plodiny zasychají, protože sucho je už od jara," uvedl Vystavěl.

Situace se nezlepší ani na začátku příštího týdne. „Minimálně do pondělí neočekáváme vydatnější déšť," informovala Andrea Petričáková z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Místy se o víkendu vyskytnou slabé přeháňky.

Podle Trnky ale nestačí. „Struktura země je vysušená a poškozená. Drobné částečky ucpávají póry a půda přestává mít schopnost vsakovat vodu. Chová se jako igelit. Navíc kvůli mírné zimě v sobě nemá vodní základ ani z dřívějška," vysvětlil muž.

Nedostatek vody už trápí i Suchov na Hodonínsku. Podle starosty Petra Horňáka lidem začínají vysychat studny. „Sucho je zde tak velké, že do prasklin v půdě jdou dát obě ruce. Zatím vodu dodávat nemusíme. Lidé si vypomáhají vzájemně, protože někteří mají studny dvě. Pokud ale nezaprší, tak čekám, že v červenci a srpnu budou velké problémy," řekl Horňák.

Na hranici sucha je podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové řada jihomoravských řek. „Tento stav je na několika našich stanicích, například u Svitavy v Bílovicích nad Svitavou a přítoků do nádrže Boskovice," vypočítala mluvčí. Hladiny řek jsou podle ní stálé, nebo mírně klesající.

Úbytek vody zaznamenali i vodohospodáři na Dyji. Podle hrázného z Vranovské přehrady Libora Miklíka se zatím nejedná o výjimečný stav. „Na sucho reagujeme tak, že snižujeme odtoky a snažíme se s vodou hospodařit," informoval Miklík.