V poslední době se na pomyslné špici upomínkových předmětů na Blanensku ovšem vyšvihly turistické vizitky. „Dřív byly v kurzu dřevěné turistické známky. Teď je ale válcují samolepicí vizitky. Ročně jich v našem infocentru prodáváme stovky. Loni jich bylo kolem dvou tisíc. Známek necelých tři sta. Vizitky jsou levnější než dřevěné známky, lidé si je lepí do deníků, kam si píší i poznámky ze svých výletů. Je to pro ně zajímavější," uvedla vedoucí blanenské informační kanceláře Blanka Martina Hejčová. V současnosti mají v Blance vizitky čtrnácti turisticky zajímavých míst z Blanenska.

Hejčová dodala, že turistům v těchto dnech nabízejí v blanenské informační kanceláři také novou kolekci pohlednic města Blanska a jeho památek. Na výběr mají lidé z šesti nových pohledů. K mání jsou i nové odznaky.

Suvenýry si ze svých výletů přiváží například Naďa Svobodová z Blanska. „Na výlety jezdíme každý prakticky každý týden. Necháváme si dávat razítka, občas si koupíme turistickou známku. Ale v poslední době se mi moc líbí turistické vizitky. Když je v cíli našeho výletu mají, hned si ji koupím. Nalepím do deníku a připíšu k nim něco z našeho putování. Jak jsme jeli, kolik toho ušli a po jaké trase šli. Deník mám po ruce a je to super si pak v něm listovat," dodala žena.

Na samolepicích vizitkách jsou atraktivní turistická místa s fotografiemi, popisky, GPS souřadnicemi, kontakty na uvedená místa. Ty turisté lepí do deníků, kam si zaznamenávají údaje ze svých cest. V současnosti je po celé republice k mání téměř dva tisíce osm set turistických vizitek. Blanensko jich má devětapadesát. „Letos jsme pro Blanensko vydali osm vizitek. Město Blansko, tamní dřevěný kostelík, kostel svatého Martina. Novou vizitku mají také Boskovice, větrný mlýn v Rudici, Bořitov, sousoší husitských bojovníků u Velkého Chlumu a Pochod za šamotovým plátkem," uvedl Marek Adamíra za vydavatele Turistického deníku.

Zájem o turistické vizitky potvrdila také Martina Čermáková z Městského informačního střediska Boskovice. „Pohlednice, odznaky a turistické známky jsou tradiční suvenýry. Ale v poslední době se návštěvníci našeho íčka ptají nejvíc na vizitky. Boskovice mají vizitku zámku, hradu, westernového městečka a Boskovických běhů," upřesnila Čermáková.

Alois Musil z Těchova před lety propadl sbírání dřevěných turistických známek. Doma jich má už přes třináct set. Před časem se pustil i do sbírání turistických vizitek. Těch má asi dva a půl tisíce. „Vizitky vyměňuji i s ostatními sběrateli. Na všech místech jsem samozřejmě nebyl, to bych se musel rozkrájet. U turistických známek je to jinak. Tam jsem všechna místa poctivě obešel a mám tak v nohách pěkných pár kilometrů," usmál se muž.