V Okrouhlé musí šetřit pitnou vodou. Ve vesnici na kopci jí totiž nikdy není nazbyt. „Nezáleží na tom, jestli je jaro, léto nebo zima, ale jakmile přijde sucho, máme problémy s nedostatkem vody. A i když zaprší, voda se tady u nás na kopci moc dlouho neudrží,“ tvrdí starosta Okrouhlé Bronislav Šamšula. Protože už dlouho pořádně nezapršelo, stačí nyní Okrouhleckým voda tak tak.

Okrouhlá není připojená na žádný větší vodovodní přivaděč a do tamního vodojemu přitéká voda z nedostatečně vydatných benešovských pramenišť. „V okolí obce není jediný zdroj vody ani dostatečný přítok. Každý den proto kontrolujeme stav vody ve vodojemu. A je jasné, že se co nejdříve musíme napojit na hlavní vodovod,“ doplnil Šamšula s tím, že už začali s přípravami na zpracování projektu zásobování pitnou vodou z vodovodního přivaděče mezi Velkými Opatovicemi a Boskovicemi.

Na ten jsou připojeny například Cetkovice, Borotín nebo Sudice. Vody je v něm vždy dostatek. „Je to zdroj vody s velkou kapacitou, na který nemá vliv třeba zvýšená spotřeba vody nebo i několikaměsíční období sucha,“ podotkl Petr Fiala z boskovické divize Vodárenské akciové společnosti. Podle něj je vybudování přivaděče komfortní, ale drahé řešení.

Žádné zalévání

S vodou je nyní Okrouhlá na hraně. „Přítok zatím vyvažuje odtok, takže úplná krize to není. Navíc jakmile by vody bylo opravdu málo, vodaři mohou naplnit vodojem z cisteren. Naštěstí zatím není potřeba dělat žádné zvláštní opatření. Lidé už jsou tu totiž vycvičení. Ví, že na dostatek vody má vliv, když ji budou používat na zalévání nebo splachování,“ dodal starosta Šamšula.

Nového vodovodního přivaděče se v dohledné době dočkají také v Paměticích. Jediným zdrojem pitné vody je tam zatím mělká studna s nedostatečnou kapacitou. „V obci přibývá lidí a s tím stoupá také spotřeba vody. Proto potřebujeme nový zdroj,“ uvedl místostarosta Pamětic Dominik Dračka.

Nový systém už třetí rok využívají v Šebetově, kde řešili nedostatek vody hlavně v létě. „Nikdy jsme neměli dost velkých vodních zdrojů. Byli jsme rádi, když zapršelo. Největší problém býval v části Kapouňata, kde je hodně chatařů a chalupářů. V létě si totiž chtěl každý napustit bazén,“ vysvětlil starosta Šebetova Zdeněk Čížek. Od problémů jim pomohl nový přivaděč a vodojem.

V minulosti řešila problém třeba i Světlá. „Vody tu také nebylo moc, protože máme vlastní prameniště. Před třemi lety jsme si ale nechali udělat osmdesát metrů hluboký vrt a už je to v pořádku,” podotkl světelský starosta Jiří Cikánek.