Chýše v keltském skanzenu Isarno, dříve oblíbené turistické atrakci v Letovicích, se několik let rozpadaly a zarůstaly plevelem. Před třemi lety pozemky skanzenu získalo od města do pronájmu sdružení Keltoi. Jenže moc akcí tam zatím neuspořádalo a také se mu příliš nedařilo uskutečnit plány na opravu osady. Mezitím začali areál zvelebovat členové spolku Isarno. Skupiny se nedokáží dohodnout. Obě však chystají ve skanzenu zahájení sezony a další akce.

Skanzen začal více ožívat loni. Z pověření zástupce Keltoi Václava Horáka organizovala akce v Isarnu Marie Staňková z Chrudichrom. Jenže vzájemná spolupráce se neosvědčila. Horák nechce rozebírat, proč. „Paní Staňková působí v Isarnu svévolně. Z mé strany byla spolupráce ukončena. Ale to je mezi námi, nemá smysl řešit to přes noviny," vysvětlil Horák.

Staňková ale ve skanzenu i nadále působí. Již loni se stala předsedkyní spolku Isarno z. s, jehož členy jsou další tři dobrovolníci. „V Isarnu jsem pracovala ještě v době, kdy jej provozoval předchozí nájemce Aleš Olesov. Když jsem se dozvěděla, že Keltoi chtějí skanzen opravit, hned jsem se nabídla, že jim pomůžu. Jenže spolupráce s jeho předsedou Václavem Horákem nefunguje. Naposledy se tady ukázal loni v červnu," přiblížila Staňková.

Svatba i brigáda

Keltoi má nájemní smlouvu s městem uzavřenou až do roku 2018. Staňkové to ale nevadí. „Nemohla jsem se dívat na to, jak Isarno chátralo. Se sousedem tam pracujeme téměř denně. Vysadili jsme tam spoustu ovocných stromů. Broskve, třešně, jabloně, rybízy či maliny. Aby děti měly co zobat. Udělaly jsme také novou ohradu pro ovce a kozy a chýše pokládáme rákosem," vyjmenovala Staňková.

V Isarnu plánuje letos pořádat akce. Jako třeba keltskou svatbu. Sezona tam podle ní začne poslední dubnový víkend. „Zároveň uděláme brigádu. Již máme domluvené dobrovolníky z Brna, ale i dalších koutů republiky," sdělila Staňková.

Václav Horák sezonu v Isarnu podle svých slov plánuje zahájit začátkem června. „Budeme pořádat muzejní noc, po které budou následovat i další akce," řekl.

Koncem loňského roku se s ním zástupci města domluvili na schůzce. Zatím ale do Letovic nepřijel. „Schůzka s městem pro nás není prioritní. Nyní chceme postupně řešit rekonstrukci Isarna a zvelebovat jej," přiblížil Horák.

Radní Jihomoravského kraje Jiří Němec uvedl, že Keltoi získal dotaci z krajského rozpočtu. „Předloni spolek obdržel třiatřicet tisíc korun a loni sto tisíc korun," uvedl Němec.

Získané prostředky plánuje Horák vložit do obnovy Isarna. „Chceme dokončit kovárnu, přístřešek pro řemesla a opravit střechu roubenky. Dále opravíme zázemí a sociální zařízení. Další opravy se pak budou odvíjet od toho, jestli se nám povede získat další prostředky. Isarno určitě chceme dále provozovat a obnovovat," ujistil Horák.

Na koho se ohledně kulturních akcí v Isarnu obrátit, netuší v letovickém turistickém informačním centru. „Dostala se k nám informace, že paní Staňková tam bude pořádat koncert folkové kapely Ořešák a keltskou svatbu. Kontaktovali jsme pana Horáka s dotazem, jestli se tyto akce budou konat s jeho svolením a zda je můžeme propagovat v místním zpravodaji. Ale nedařilo se nám dovolat se mu a neodpověděl ani na e-mail. Akce jsme zveřejnili na našich webových stránkách," uvedla vedoucí centra Barbora Bolomská.