„Budou v ní probíhat určité biologické procesy, díky kterým se budou odpadní vody čistit. Vyčištěné pak budou vytékat do přilehlého Uhřického potoka. K čističce bude patřit i menší objekt, kde bude zázemí a skladovací prostory. Nebude chybět ani oplocení," popsal místostarosta Světlé Eduard Dokoupil s tím, že obec již vybrala firmu, která stavební práce provede.

Vedení obce bude budovat čističku proto, že chce pomoci mladým rodinám. A zjednodušit jim situaci při výstavbě nových rodinných domků. „Ve Světlé se staví poměrně hodně. Nechtěli jsme, aby si lidé museli budovat na vlastní náklady své samostatné čističky. Zároveň tak ušetří nemalé peníze," vysvětlil Dokoupil.

Již před časem podle jeho slov vyrostla v obci nová ulice, kde je jedenáct rodinných domků. „K nim postupně přibyly nové stavební parcely na dvou dalších místech. Předpokládáme, že obec se bude i nadále rozrůstat," přiblížil místostarosta Světlé.

Upřesnil, že na nové zařízení se bude moci napojit celá obec. „U nových domků měli prozatím lidé většinou vlastní menší čističku. Starousedlíci mívali většinou septik, který ústil do kanalizace. Splašky dlouho tekly právě do zmíněného potoka. Naštěstí se promíchaly s dešťovými vodami a obec tak netrpěla zápachem. Dělali jsme odběry a povolené limity překročeny nebyly," poodhalil Dokoupil.

Čistička odpadních vod bude ve Světlé stát nejpozději do konce tohoto roku. Přijde na tři a čtvrt milionu korun. „Získali jsme na ni dotaci z Jihomoravského kraje. Obec zaplatí milion korun ze svého rozpočtu," doplnil Dokoupil.