Vedení kunštátské radnice s fondem intenzivně jednalo, až se mu povedlo jeho rozhodnutí zvrátit. „Tento týden jsme od fondu obdrželi dopis. Je v něm černé na bílém, že městu proplatí dotaci ve výši necelého jednoho milionu sto tisíc korun z Operačního programu životního prostředí. Ještě bude potřeba vyjednat, jakým způsobem. Jestli částku město dostane automaticky na účet anebo budeme muset podat žádost o proplacení," vysvětlila referentka kunštátského finančního odboru Magda Hrušková.

O zhruba devět set tisíc korun ale město definitivně přišlo. Protože se mu nepovedlo dodržet termín dokončení stavby, která se protáhla zhruba o rok. Rozhodl o tom finanční úřad, který dělal daňovou kontrolu akce. Jeho stanovisko je známé již z poloviny března. A ačkoliv nebylo závazné, představitelé státního fondu jej dodrželi. „Městu část dotace sice proplatíme, ale budeme se řídit rozhodnutím finančního úřadu," upřesnila mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Vedení Kunštátu rozhodnutí fondu potěšilo. „Jsem za to rád a celou dobou jsem doufal, že to dobře dopadne. Peníze, které dostaneme, můžeme investovat například do oprav cest. V opačném případě bychom museli více šetřit," uvedl například radní Aleš Havelka.

Rozhodnutí fondu překvapilo kunštátského zastupitele a předsedu kontrolního výboru Pavla Göpferta. „Pro město je to samozřejmě výborná zpráva. Myslím si ale, že se to povedlo vyjednat jen díky politickému lobbingu. Při obnově Panské zahrady fond dříve objevil spoustu chyb a trval na tom, že nám neproplatí až dva miliony korun," sdělil Göpfert.

Podobně situaci vidí také zastupitel a předseda kunštátského finančního výboru Petr Sojka. „Devět set tisíc korun také není zanedbatelná částka. Kdyby se dbalo na to, aby bylo vše ve výsadbě v pořádku, v souladu s projektem a požadavky státního fondu, nemuseli jsme o ni přijít," uvedl Sojka. Technickým dozorcem při obnově Panské zahrady byl zastupitel Lukáš Hrdlička. Od začátku trval na tom, že nedostatky projektu nebyly natolik zásadní, jak dříve určil fond. Snažil se to dokázat například znaleckým posudkem na výsadbu habrů.

Podle fondu měly být větší a jejich cena byla přemrštěná. „V posudku ale stojí, že se jejich kvalita a cena nevymykala standardu. Požádal jsem vedení města, aby jej doručilo finančnímu úřadu. Jsem rád, že se nám celou záležitost povedlo v rámci možností dotáhnout do zdárného konce. Trvalo to dva roky a dohadovat se s fondem bylo náročné," uvedl Hrdlička.

Podle něj by se městu s fondem jednalo lépe, kdyby zastupitelé táhli za jeden provaz. „Ale bohužel tomu tak nebylo. Někteří nechtěli, aby nám fond dotaci proplatil a celou záležitost převáděli do osobní noviny," míní Hrdlička.

Znovu ve funkci

Když ale hrozilo, že město přijde až o dva miliony korun, zastupitelé Hrdličkovi vyjádřili nedůvěru a odvolali ho z funkce lesního hospodáře. Na posledním jednání zastupitelstva jej ale do něj opět zvolili. „Za kontrolní výbor jsme žádali, aby byl pan Hrdlička vyškrtnutý z výběrového řízení. Když jej do funkce zvolili, někteří zastupitelé, včetně mě, z jednání zklamaně odešli," řekl Pavel Göpfert.

Ani Petr Sojka s jeho opětovným jmenováním do funkce nesouhlasil. „Rozhodnutí zastupitelstva nepovažuji za správné. Postoj kolegů, kteří v průběhu dvou měsíců zcela změnili svůj názor, mě velmi mrzí," upřesnil Sojka.

Hrdlička ale tvrdí, že funkci lesního hospodáře vykonával celých patnáct let, a to nejlépe, jak umí. „Za tu dobu se v kunštátských lesích neobjevily závady a nikdo neměl k jejich fungování připomínky," doplnil Hrdlička.