Svatba v máji, do roka máry. Letitá pověra, kvůli které bývaly sňatky v květnu spíš výjimkou. Letos jako by to však na Blanensku neplatilo. V kostelích či zámcích se nyní se svatebčany dveře netrhnou.

Že nebudou zamluvené svatební šaty, vytížení oddávající či obsazené kostely, obřadní síně a zámky, to si od svatby v květnu i letos sliboval nejeden snoubenecký pár. Přepočítal se však. „V květnu se chtěla vdávat moje partnerka a já jsem termín svatby neřešil. Ani jeden z nás není pověrčivý. Myslel jsem si ale, že budou všechny termíny volné, a nakonec nás pan farář vmáčkl do jediného volného víkendu. Prý má svateb víc,“ uvedl muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Životní krok jej čeká dvaadvacátého května.

Nad vysokým počtem svateb žasne i farář Martin Kopecký, který oddává v blanenském dřevěném kostelíku. „Letos máme v květnu domluvených šest svateb. To je o moc více než v minulosti. Oddával jsem třeba na prvního máje, kdy se nevěsta se ženichem políbili pod obloukem z rozkvetlých třešní,“ sdělil Kopecký s tím, že další pár oddá přímo u Máchova pomníku, kam nevěsta přijede na koni. Podle něj kostelík ovládne svatba dokonce i ve všední den. Mše ani návštěvní hodiny však letošní svatební boom neovlivní. „Kostelík je otevřený pro turisty až od dvou hodin,“ vysvětlil Kopecký. Svatbami naplněný květen letos podle faráře hravě překoná i frekventovaný červen.

Vyšší počet svateb v tomto měsíci zaznamenala i kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová. „Dvaadvacátého května budeme mít tři svatby. Pak nás čeká ještě jedna,“ upřesnila s tím, že obvykle v květnu oddávali nejvíce dva páry. „Dříve lidé dali více na pověry. Letos ale oddáváme více párů v květnu i proto, že celý červen máme obsazený,“ domnívá se Medková Rudolfová. Ani svatby v Lysicích neochudí návštěvníky zámku o prohlídky. Prochází totiž jinou část budovy.

Dvě svatby čekají v květnu jedovnického faráře Václava Trmače. Překvapilo ho to. „Předtím jsem v květnu žádné svatby nezaznamenal. I dvě svatby jsou na toto období dost,“ míní farář. I podle něj čím dál tím méně lidí dá na pověry. „Svatba v máji, do roka máry. Tu pověru vytvořili sami lidé poté, co se kdysi staly dva smutné případy. Zároveň ji ale vyvrátili ti, kteří se v květnu vzali a vše dobře dopadlo. Na Slovensku se naopak lidé chtějí ženit a vdávat právě v květnu, vidí v tom štěstí,“ poznamenal Trmač.

Přesto jsou na Blanensku místa, kde i letos bude méně svateb než v jiných měsících v roce. Ve křtinském chrámu si řekne ano jeden pár a v rájeckém zámku dva. Přesto jsou rájecké zámecké komnaty nyní plné svatebních šatů. „Svateb míváme hodně v dubnu, začátkem léta a v září. V hluchém květnu vždy pořádáme výstavu svatebních šatů a kytic. Kromě šatů lidé uvidí nejrůznější šperky, třeba paličkované,“ uvedla kastelánka Jana Kopecká.

Bílé svatební šaty mohou budoucí nevěsty v zámku obdivovat do devátého května. „Tradici bílých šatů zavedla královna Victorie v polovině devatenáctého století. Do její svatby nevěsty nosily barevné šaty,“ podotkla Kopecká.

Více zákaznic zaznamenává v květnu i Helena Drobečková z Boskovic. „Půjčuji svatební šaty už patnáct let a poslední dobou zákaznic v květnu opravdu přibývá, ne však výrazně,“ řekla majitelka salonu s tím, že některé nevěsty si nechávají šaty šít.