„V práci jsme vodu převařovali. Kdo si chtěl odpoledne koupit balenou, měl problém. V některých obchodech ji lidé rychle vykoupili. Doma jsem si nebyla jistá. Ale nakonec jsem zjistila, že Adamov je mimo. Bere totiž vodu z vlastního zdroje," řekla Blanenskému deníku Rovnost žena z Adamova, která pracuje v Brně. Nepřála si zveřejnit jméno. Redakce ji zná.

Problém nahlásily Brněnské vodárny a kanalizace (BVaK), které provozují také Březovský vodovod. Ten zásobuje krajské město a vede přes Blanensko. Některé z tamních obcí a měst se na něj mohou v případě potřeby připojit. Většinou jako na záložní zdroj. Podle všeho však závadná voda do Brna přitekla z Vírského vodovodu.

Víc k tématu si přečtěte ZDE.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek si vyžádal seznam míst, která společnost BVaK buď přímo zásobuje, nebo dodává vodu jako smluvním partnerům, a obcím poslal dopis. Mezi nimi byl i Adamov, Šebrov-Kateřina, Malá Lhota a Letovice. „Jenže na tom seznamu jsou i místa, která z Březovského vodovodu v současnosti vodu nečerpají. Například Letovice. Z obcí, co jsou ve Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko, odtud nyní berou vodu jen Lubě a Malá Lhota. Tam je voda v pořádku. Máme informace, že problém je ve Vírském vodovodu. Takže Blanensko je mimo," řekl šéf boskovické divize Vodárenské akciové společnosti Petr Fiala. Ta dodává vodu svazkovým obcím na Blanensku.

V Adamově o situaci informovali místní na webových stránkách i rozhlasem. „Dopis z kraje jsme dostali. Ale z Březovského vodovodu už delší dobu vodu nebereme. Máme ho jen jako záložní zdroj. Takže lidé nemusejí mít strach. Problémy s pitnou vodou, které jsou v Brně, se jich netýkají. Vodu máme z vlastních zdrojů u Býčí skály a v Josefově," řekl adamovský starosta Roman Pilát s tím, že na městský úřad psalo a volalo několik lidí, kteří se obávali, že voda ve městě není pitná.

Stejné je to i v Šebrově-Kateřině. Obec neodebírá žádnou vodu z brněnského řadu. „Veškerá pitná voda pochází z vlastního vrtu. Problém s pitnou vodou, který řeší v současné době Brno, se naší obce netýká. Dřív jsme byli napojení na Vranov, ale to už neplatí. Vodu máme vlastní," řekl starosta Šebrova Radek Kloz.

Do odvolání je v Brně a řadě okolních obcí pitná až po převaření. Jejich seznam je na webu vodáren. Podle vedoucí Odboru hygieny obecné a komunální z jihomoravské hygienické stanice Jany Derkové ale nebezpečí nehrozí. „Nejedná se o žádnou fekální katastrofu, jako tomu bylo například minulý rok v Praze v Dejvicích. V důsledku teplého počasí je jen voda přiváděná vodovodem do Brna teplejší a běžné dávky dezinfekce na ni nefungují tak, jako obvykle. Proto je nutné je navýšit," upozornila.

Podle zástupců kraje budou výsledky testů vody od BVaK k dispozici v sobotu večer.