Na jednu z čerpacích stanic v Blansku se vydala v pondělí Eva Staňková. Potřebovala zkontrolovat, jestli má její vůz dostatečně nafouknuté pneumatiky. „Když jsem ale připojila hadici, přístroj ukazoval stále nulu. Snažila jsem se vzduch i připouštět, ale rafička na ciferníku se nepohnula,“ líčila řidička. Šla tedy na závadu upozornit obsluhu, od které se dozvěděla, že je stroj zamrzlý.

Potíže mohou mít také řidiči, kteří nepoužijí do odstřikovačů nemrznoucí směs. „V mrazech pak může obyčejná voda zamrznout. Dále může prasknout nádobka od odstřikovačů nebo odejde elektrický motorek,“ varoval automechanik z Horní Lhoty Luboš Beránek.

Mnohem větší nepříjemnosti řešili v úterý Boskovičtí. Střecha zimního stadionu se totiž pod nánosem těžkého sněhu téměř prohýbala. „Měli jsme obavy, aby se nám neprolomila střecha. Situaci vždy kontrolujeme. I teď jsme část sněhu odstranili a zvážili. Zjistili jsme, že zatížení je veliké,“ přiblížil vedoucí Služeb Boskovice Milan Strya. Ten přivolal na pomoc hasiče.

Hasiči zasahovali na více místech Blanenska. Podle mluvčího Jaroslava Haida vyrazili už v pondělí třeba ke kunštátské poště. „V těchto dnech hrozí, že může ze střech padat led a sníh. My vyjíždíme k budovám jako jsou školy či nemocnice. Zkrátka tam, kde se pohybuje větší množství lidí,“ sdělil Haid a upozornil majitele domů, že i oni by měli svou střechu kontrolovat. Stačí naměřit jeden metr čtvereční a z něj sníh odstranit a zvážit. „Nebezpečí hrozí, pokud sníh váží víc jak padesát kilogramů. To tvrdí vědci,“ dodal Haid s tím, že lidé by si pak měli objednat speciální službu, která led a sníh zdolá.

V bezpečí nejsou ani šoféři projíždějící Blanenskem. V úterý padly v Letovicích minimálně čtyři stromy. Dřevina zatarasila silnici také v Kunštátě. Stejné nebezpečí číhá na lidi v lesích. „Měli by být opatrní. V těchto dnech padají v lese stromy narušené hnilobou. Zbytky sněhu a ledovky lámou i jednotlivé větve,“ varoval Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Křtiny.

Větve padají ze stromů i do elektrického vedení. Podle mluvčí E.ONu Boženy Herodesové tak může ještě tento týden docházet k výpadku proudu. „Na vedení se také dělají silné zmrazky. Vodič pak ztěžkne a strhne se. Stává se také, že nevydrží celý sloup,“ vysvětlila Herodesová. Podle ní se v pondělí dopoledne museli obejít bez elektřiny obyvatelé Velkých Opatovic, Lhoty u Olešnice či Karolína.

Sníh omezuje také lidi ze Šebrova. Ti teď nesmí parkovat v ulicích obce. „Máme pět metrů široké ulice. Na kraji jsou kopy sněhu. Apelujeme na lidi, aby dodrželi vyhlášku a parkovali v garáži. Jinak by bránili průjezdu úklidových strojů,“ řekl starosta Jiří Nechvíle.