Moravský kras. Propast Macocha. Jeskyně. Tato slova napsaná velkými černými písmeny za skleněnými dveřmi haly prosvítají už od autobusového nádraží. Zhruba šest metrů dlouhá nástěnná malba s lidmi plujícími Punkevními jeskyněmi na lodičce zdobí zeď haly na vlakovém nádraží v Blansku už dlouhá desetiletí.

Cestujícím tato letitá upoutávka radí vyrazit k jeskyním z autobusového stanoviště číslo šestnáct a v případě nesnází volat čtyřmístné telefonní číslo informační služby. Z šestnáctky se dnes ale jezdí do Boskovic a v telefonu se po vyťukání čísla ozývá jenom protivná kombinace tří tónů. „Výmalba s prvky plastiky je sedmatřicet let stará. Vznikla zároveň s rekonstrukcí haly," uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Že je výtvor podřízen době, ve které vznikl, si myslí Jiří Kučera z blanenské radnice. „Pamatuji si ty nápisy už ze svého dětství. Určitě mají svou historickou hodnotu, nicméně myslím, že by se s nimi něco provést mělo. Budova patří železničářům, město s tím nic nezmůže," vysvětlil Kučera.

České dráhy ale úpravu ani odstranění malby v úmyslu nemají. „Zalíčit malbu nám připadá necitlivé. Přestože tam jsou neaktuální informace, myslíme, že je to pořád lepší než jen fádní šedá stěna," prohlásila Pistoriusová.

Upoutávka na Moravský kras nevadí ani Martinu Soukupovi, který na Blanensku s rodinou tráví dovolenou. „Samozřejmě je zastaralá a neaktuální, ale na druhou stranu je to příjemná vzpomínka na časy minulé," řekl.

Podle Evy Pospíchalové, která do Blanska každodenně dojíždí do práce, tam malba dnes už nemá co dělat. „Bohužel ale do nádražní haly se hodí. Všechno to tu vypadá stejně jako před třiceti lety. Nápisů jsem si nikdy moc nevšímala, ale teď vidím to legrační telefonní číslo. Zajímalo by mě, jestli na něj ještě dnes zkouší někdo volat," řekla Pospíchalová.

Podle vedoucího Správy jeskyní Moravského krasu Jiřího Hebelky je návštěvníkům na první pohled jasné, že informace nejsou aktuální a upoutávka je nemate. „Před časem jsem si tu malbu prohlížel a říkal si, že by možná potřebovala změnu. Zatím jsme to s Českými drahami ale nijak neřešili. Většina turistů si stejně ještě před odjezdem vše potřebné nastuduje na internetu," prohlásil.

Nepřipraveným turistům pomůže až informační tabule umístěná pár metrů od nádraží.

Cesta do krasu je podél silnic podle Kučery značená poměrně dobře. „Problém je v tom, že některé tabule jsou zarostlé zelení a nejsou čitelné. Jiné jsou zase obklopeny desítkami dalších směrovek a reklamních bilboardů všech možných barev a velikostí, že se v tom řidiči ztrácí. Nehledě na to, že umístění nového poutače je nejen drahé, ale i právně složité," vysvětlil.

Vedení správy jeskyní plánuje v příštím roce pořídit nové značení na křižovatce v Blansku u sléváren a ve Sloupu. „Turisté občas bloudí, ale ne vždy to je způsobené špatným značením. Někteří si pletou Macochu s Punkevními jeskyněmi, případně chtějí projížďku na lodičkách na Balcarce," nastínil Hebelka.

VERONIKA MACHOVÁ