Byl to vůbec první trest, který české soudy za podobný skutek uložily. Osmašedesátiletá podnikatelka Marta Nazari, viceprezidentka Sokrates Golf & Country club v Kořenci, si tak před lety vyslechla rozsudek, kterým ji soudci potrestali za to, že zfalšovala doklady nutné k čerpání dotací z fondů Evropské unie.

Celkem sedmapadesát milionů Nazari hodlala použít na vybudování multifunkčního centra v golfovém areálu v Kořenci. Za úvěrový podvod a padělání a pozměňování veřejné listiny měla ve vězení strávit pět let a k tomu zaplatit půl milionu. Letos v lednu ale soudci pražského vrchního soudu kvůli ženině špatnému zdravotnímu stavu trest nepodmíněný změnili na dvouletou podmínku. Zároveň zmírnili i uložený peněžitý trest – o tři sta tisíc korun.

Nejvyšší soud: Trest je spravedlivý


Ani s touto variantou ale Nazari nebyla spokojená. Proto zkusila další možnost, kterou jí české zákony nabízejí. Obrátila se na Nejvyšší soud. Tentokrát už ale úspěch slavit nemohla. Soudci totiž před časem její dovolání zamítli.

„Podle senátu Nejvyššího soudu nebylo dovolání Marty Nazari důvodné. Odvolací soud podle názoru soudců posoudil všechny okolnosti případu správně a ženě uložil spravedlivý trest,“ řekl k případu mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Podnikatelku, která se na peníze z evropských fondů pokusila dosáhnout mimo jiné také paděláním rozhodnutí o umístění stavby, se redakci včera nepodařilo zastihnout. Stejně tak oba manažery klubu, kteří byli celý den mimo kancelář a jejichž mobilní telefony byly přesměrovány na jiná čísla, na která se nedalo dovolat.

Společnost Sokrates je uživatelem kořeneckého golfového hřiště, jehož majitelem je firma Pythagor. Ta také měla plánované centrum provozovat. Podle zástupců obce by takový projekt vesnici určitě prospěl. „Obci pomohlo už jenom vybudování hřiště. Díky němu k nám přijede spousta lidí. Přínosem by pro nás bylo určitě i relaxační centrum. To ale nakonec nevzniklo,“ uvedl kořenecký starosta Miroslav Zemánek.