Například v Boskovicích to bylo o čtyři tisíce víc návštěvníků než o rok dříve. „Podobně na tom byla i ostatní kina. Byly silné tituly. Tři bratři, Hobit nebo Babovřesky. Návštěvnost se nám oproti předchozímu roku zvedla asi o čtyři tisíce lidí," uvedl vedoucí boskovického kina Panorama Tomáš Marvan.

Podle výsledků Unie filmových distributorů se boskovické kino zařadilo na dvaadvacáté místo v návštěvnosti jednosálových kin v České republice. „Na město, které má asi jedenáct tisíc obyvatel, je to obrovský úspěch. Loni jsme odehráli šest set padesát jedna představení, do kina Panorama přišlo přes čtyřiatřicet tisíc lidí. Průměrná návštěvnost na jedno představení byla přes padesát diváků," upřesnil Marvan.

Čtyřiadvacet tisíc

Řada lidí chodí do kin v regionu pravidelně. Za neopakovatelnou atmosférou a také kvalitním obrazem na velkém plátně, který si doma nevychutnají. Mezi nimi je i Jitka Bacíková z Blanska. „Samozřejmě je v tom také kus nostalgie. Dřív se do kina chodilo daleko víc, ale mně to zůstalo. S manželem a rodinou chodíme pravidelně do kina v Blansku. Jednou dvakrát měsíčně. Ráda si zajdu na pěkný film, protože doma u televize si ho člověk tak nevychutná. V kině je neopakovatelná atmosféra, velké plátno a klid," řekla žena.

Podle vedoucího blanenského kina Pavla Langra se na zvýšení návštěvnosti nejen v minulém roce podepsala digitalizace kina, která stála asi tři a půl milionu korun. „Před digitalizací přišlo za rok do kina asi osmnáct tisíc lidí. Po ní jsme na třiadvaceti čtyřiadvaceti tisících. Musíme držet krok s dobou, jinak jsme bez šance a lidi sem nenatáhneme," poznamenal Langr.Pro zvětšení klikněte.

Od loňského roku mají Blanenští v kině novou kavárnu a také nové promítací plátno za čtvrt milionu korun. „Do vestibulu kina je také nový bezbariérový přístup. Snad se brzo podaří dodělat bezbariérový průjezd sálem," dodal Langr.

Na ostatní akce, koncerty, festivaly a pořady pro školy přišlo do kina v Blansku loni dalších devět tisíc lidí. Právě tady vidí Langr největší potenciál ve využití kina. „Nemá cenu ve velkém přidávat filmová představení, abychom zvýšili návštěvnost. Je to kontraproduktivní. Hráli bychom sice třikrát denně, ale na film by přišlo třeba dvacet lidí. Rezervy vidím spíš v doplňkových akcích. Kino má dobré zázemí pro koncerty, besedy a další akce. Myslím, že přilákat na ně o pár tisíc lidí za rok víc je časem reálné," uzavřel vedoucí blanenského kina.

V Boskovicích se v minulosti snažili diváky nalákat na přímé přenosy z Metropolitní opery. Ty se ale ve finále neosvědčily. „Bylo to nákladné. Museli jsme koupit balík dvanácti třinácti oper. Dvě tři byly pecka. Na promítání přišlo třeba dvě stě lidí, ale ostatní opery byly v návštěvnosti propadák," řekl vedoucí boskovického kina Tomáš Marvan.

Zastaralá technika

Podle něj se v budoucnu zaměří více na publikum v letním kině. Jenže je limituje zastaralá technika. „Město má s letním kinem velké plány. Vidí v něm potenciál pro pořádání kulturních akcí. Například koncertů, slavností a festivalů. Má se například dělat nové zázemí pro účinkující. Jsou to ale milionové částky. Pokusíme se letos půjčit na promítání digitální projektor, abychom mohli v létě třeba měsíc promítat. Kopie na kinofilmových pásech už se shánějí velmi těžko a nabídkou filmů tak nemůžeme ostatním konkurovat," dodal Marvan.