O prázdninách navštívily Blanensko desetitisíce turistů. Oproti minulému roku jich ale ubylo.
Do jeskyní v Moravském krasu přišlo od začátku roku do konce srpna přes dvě stě devadesát sedm tisíc návštěvníků. „To je o skoro devatenáct tisíc lidí méně než za stejné období loni. Ve srovnání s dobou před čtyřmi lety je ale počet návštěvníků podobný, takže o prohlídku jeskyní je neustále zájem,“ uvedl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.
Důvod poklesu návštěvnosti je podle Hebelky těžké určit. „Možná lidé kvůli silné koruně vyjížděli více do zahraničí. Méně lidí totiž přišlo i do jiných jeskyní v České republice,“ sdělil Hebelka a doplnil, že na pokles návštěvníků chce Správa jeskyní reagovat větší propagací, především u jeskyně Výpustek, která je zatím méně známá.
Nejnavštěvovanější v Moravském krasu byly Punkevní jeskyně. O prázdninách si tam krasové skvosty prohlédlo přes dvaaosmdesát tisíc lidí. „Z tohoto počtu tak třetinu tvořili cizinci. Především Poláci, Rusové, Němci a Taiwanci,“ řekl Hebelka.
Méně návštěvníků zaznamenali také na zámku v Lysicích. „Letos od začátku naší sezóny, tedy od Velikonoc, do dnešního dne navštívilo lysický zámek přes dvacet devět tisíc lidí. Pokles je oproti loňsku kolem tří procent,“ uvedla kastelánka Martina Medková Rudolfová a doplnila, že nejvíce lidí letos chodilo na prohlídku zámecké zahrady. „Stále častěji se ale setkáváme s návštěvníky, kteří, když už do Lysic přijedou, chtějí vidět všechno. Je to pro ně výhodné i finančně. Když si koupí prohlídku dvou návštěvnických okruhů, třetí okruh mají zdarma,“ prozradila Medková Rudolfová.
O rájecký zámek byl zhruba stejný zájem jako v minulých letech. „O prázdninách si zámek prohlédlo kolem jedenácti tisíc lidí, což je stabilní počet,“ řekla kastelánka Jana Kopecká a doplnila, že hodně lidí kromě prázdnin chodí v době, kdy jsou na zámku květinové výstavy.
Letos poprvé byla celou sezónu otevřena jeskyně Výpustek. Podle vedoucího Správy jeskyní Jiřího Hebelky byl o netradiční prohlídky zájem. „Do Výpustku se od ledna do konce srpna přišlo podívat dvacet čtyři a půl tisíce lidí. Očekávali jsme návštěvnost kolem třiceti tisíc, takže jsme spokojeni, navíc sezóna ještě úplně nekončí,“ dodal Hebelka.
První sezónu zažilo i Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích. Od začátku roku do srpna tam zavítalo přes tři tisíce lidí.

DAGMAR KULAVIAKOVÁ