Od rána až do večera se tady koná již osmnáctý ročník jarmarku, který je spojený s oslavou Dne dětí. „Letos jsme upustili od přívlastku historický a poprvé jsme jej pojmenovali Blanenský. To proto, že atmosféra tady nebyla příliš historická a hlavně jsme chtěli, aby si na své přišel každý. Letos si připomínáme stodesáté výročí povýšení Blanska na město a dvousté výročí úmrtí Karolíny Maineke. Ženy, která se mohla stát anglickou královnou," vysvětluje ředitel Kulturního střediska města Blanska Jaroslav Jeřábek.

U zámecké věže právě předvádějí odvážné kousky, při kterých by mohlo jít i o život, profesionální kaskadéři z pražské skupiny Double team. Jeden z nich, Luděk Jelen, který se této profesi věnuje již pětatřicet let, právě začíná hořet. „Musíme neustále trénovat a zkoušet nové věci. Někdy se to neobejde bez zranění. Jednou jsem měl i popáleniny," říká Jelen. Odměnou za tvrdou dřinu je mu účinkování ve stovkách domácích i zahraničních fil­mů.

Na jarmark zavítala například Martina Čermáková z Blanska spolu se svými třemi syny. „Líbí se mi, že je tady toho hodně a každý si může vybrat něco, co ho zaujme. Hlavně dětem se tady líbí. Teď jsme se byli podívat na lovení ryb," pochvaluje si Čermáková.

Jeřábek je s návštěvností spokojený. „Přijelo asi dva tisíce lidí. Návštěvnost je slušná, ačkoliv odpoledne přišel liják," říká Jeřábek. Akci zakončila světlená vodní fontána s ohňostrojem na přehradě.