Už je to skoro rok od doby, kdy v Boskovicích začala platit vyhláška omezující provoz restaurací a barů v nočních a ranních hodinách. Vyhláška měla zmírnit rušení nočního klidu. Podle některých obyvatel Boskovic ale vyhláška žádný účinek nemá. A to hlavně kvůli výjimkám, které město mnohým podnikům udělilo.

O tom, že vyhláška není účinná, je přesvědčen například Josef Bašný. „Často musím jet v nočních hodinách do Boskovic. Auto nechávám na parkovišti u občerstvení Brutus a tam lidé často dělají hluk do noci. Navíc vím, že lidé z okolních domů například ani v létě v noci nemohou nechat otevřené okno, protože by se nevyspali," popsal Bašný.

S tím, že vyhláška rušení nočního klidu v Boskovicích nezmírnila, souhlasí i jedna z obyvatelek Boskovic. „Nevšimla jsem si, že by se po vydání vyhlášky něco zlepšilo. Bydlíme nedaleko jedné z hospod, a když se kolem naší bytovky vrací opilí lidé domů, tak nás to občas vzbudí. A to klidně i ve tři ráno," řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle Bašného je největší problém v tom, že řadě podniků město udělilo výjimku, takže svou provozní dobu omezenou nemají. „Podle mě ale například přes pracovní týden by výjimku neměl mít žádný podnik. Chápu, že o víkendech se chtějí mladí lidé bavit. Do Boskovic se ale stahují skupinky lidí i z okolních vesnic poté, co v jejich obci zavřou hospody. Výjimky o víkendech by podle mě proto měly být také omezené," řekl Bašný s tím, že město zatím neudělalo žádnou revizi vyhlášky. „Lidé si proto myslí, že si mohou dělat, co chtějí, a dál ruší noční klid," dodal.

To potvrzuje i ředitel boskovických městských strážníků David Krátký. „My jsme vyhlášku nijak nepocítili. Trvalo totiž jen čtyři dny, než město udělilo první výjimku. Po ty čtyři dny byl úplný klid, ale potom dostalo výjimku velké množství podniků, takže není znát, že by vyhláška nějakým způsobem omezila rušení nočního klidu," řekl Krátký.

Podle něj kvůli rušení nočního klidu městská policie posílila svoje hlídky. „Nejčastěji děláme kontroly u Brutusu, ale při tom velkém množství lidí se to uhlídat nedá," uvedl Krátký s tím, že nejvíce se lidé dopouštějí výtržností na trasách vedoucích od barů a dalších podobných podniků. „Řešíme například ulámaná zrcátka u aut nebo poničené karoserie, ale také ulámané schránky na dopisy, odpadkové koše nebo dopravní značky," popsal Krátký.

Podle něj je nejkritičtější doba po třetí hodině ráno. „To už jsou lidé hodně posilnění alkoholem," uvedl ředitel městských strážníků.

O výjimku si zažádal například i Petr Konečný, který v Boskovicích provozuje jednu z restaurací. „Jestli kvůli vyhlášce podnikatelé přišli o tržby, zhodnotit nedokážu. Možná se díky ní podařilo trochu zmírnit rušení nočního klidu, ale to posoudit také nedokážu. Každopádně pro nás podnikatele to znamenalo vyřizování výjimky na úřadech," řekl Konečný.

Zda je, nebo není vyhláška účinná, bude vedení Boskovic hodnotit v příštích měsících. „Vyhláška má svá úskalí a není samospasitelná. Myslím ale, že společně s městskou policií přispěla k určitému zklidnění. Výjimky jsme udělovali pouze na rok, takže v příštím kvartále budeme jednat o tom, jestli je prodloužíme, nebo ne," vysvětlil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.