Před úřadem městysu ve Křtinách v úterý dlouho před osmou hodinou ranní postávají skupinky lidí. Jsou tam zástupci různých tamních spolků, jako například hasiči, skauti nebo senioři z klubu důchodců. Trochu chladnější ráno jim nevadí. Těší se na příjezd komise soutěže Vesnice roku. Svůj městys jsou připraveni předvést v tom nejlepším světle.

Přesně v osm hodin vítá chlebem a solí starosta Křtin František Novotný zástupce komise, kterými jsou starostové obcí pyšnící se titulem Vesnice roku z minulých let i zástupci ministerstva zemědělství a kultury. Jejich letošním předsedou je starosta Vrbice na Břeclavsku Tomáš Bílek.

Novotný je seznamuje s hrubým programem následujících dvou hodin. „Společně obejdeme Křtiny. Čeká vás několik zastávek, na kterých budete sbírat razítka do brožur, které jste dostali. Letos se, přátelé, pěkně zapotíte," pronáší trochu šibalsky Novotný. Vzápětí celá skupina vyráží.

První zastávka je hned vedle úřadu. Stojí tam stánek s občerstvením. Návštěva dostává vodu a tatranku. Zdá se, že starosta nežertoval.

Ale nakonec to není tak horké. Celý okruh si komise objede v mikrobuse. Jednou ze zastávek je koupaliště. Starosta nastiňuje, jaké s ním má městys do budoucna plány. Dalším stanovištěm je Penzion Starý pivovar. To aby si komise udělala obrázek, jak funguje spolupráce s místními podnikateli. „Pivo tu ale netočí," poznamená se smíchem jeden z komisařů.

Nebyl by ani čas. Rozpis je přesně daný, hvid píšťalky je jasným znamením k dalšímu přesunu. Následuje prudký kopec a už všichni vystupují před školou. Ředitel a jeho žáci představují ekologický projekt a pochlubí se ziskem mezinárodního ocenění Ekoškola. I když je od školy opravdu krásný výhled, píšťalka je nemilosrdná.

A už se otevírají brány místního hřbitova. Za nimi stojí kněz Jan Peňáz. „Vítám vás tady a všem vám žehnám," pronáší.

Vrchol dvouhodinového sprintu se odehraje na zámku. Při příjezdu se ozve honosné myslivecké troubení. Uvnitř zámku se koná sousedský jarmark. Komisařům jsou představeny různé spolky a dostává se jim královského občerstvení.

Všichni si chválí vyhlášené křtinské tvarohové koláčky. „Peče je jedna místní osmdesátiletá paní," prozrazuje Marie Kleskeňová z klubu seniorů.

V deset hodin se komisaři loučí. „Opravdu moc se mi tu líbilo. Čekají nás ale ještě další tři vesnice. Jsem zvědavý, s čím přijdou tam. V pátek pak u nás ve Vrbici slavnostně vyhlásíme výsledky," vysvětluje Bílek.

Když auto komise zmizí za zatáčkou, je čas hodnotit. „Dali jsme do toho opravdu hodně. Přípravy zabraly mnoho času a podílela se na nich spousta lidí. Myslím, že si ocenění zasloužíme," poznamená spokojený starosta Novotný. Je na něm vidět, že všechno proběhlo tak, jak mělo.

Křtiny o titul Vesnice roku usilují už popáté. Z předchozích ročníků dokázaly vytěžit modrou a bílou stuhu. Z Blanenska se letos do soutěže přihlásily ještě Drnovice, Petrovice a Světlá.