Poslat dítě do školy či neposlat? Dilema teď řeší rodiče žáků prvního stupně základních škol. Podle ministerstva školství se od pětadvacátého května mohou vrátit do školy. Ředitelé škol na Blanensku aktuálně zjišťují zájem lidí. Podle jejich odhadů se do lavic vrátí minimálně polovina dětí.

V blanenské základní škole Salmova budou přesný počet vědět v pátek. „Odhaduji, že to bude sedmdesát až osmdesát procent žáků prvního stupně. Nebudeme mít problém splnit ministerstvem zadané podmínky, jelikož disponujeme prostory pro žáky druhého stupně, kteří zatím zůstávají doma. Rovněž všichni učitelé jsou připravení a všichni se na návrat dětí těšíme,“ uvedl ředitel školy Josef Škvařil.

Deváťáci se už učí

Ředitelé škol na Blanensku zatím mohou usuzovat i podle deváťáků, kteří se do lavic vrátili předevčírem. V blanenské škole Salmova to bylo sedmadvacet žáků z třiačtyřiceti. V Základní škole Boskovice zřídili až osm deváťáckých skupin. „Je to něco před devadesát žáků, zájem byl obrovský. Jak to bude s dětmi z prvního stupně odhadovat nemohu, teprve jsme zahájili průzkum mezi rodiči,“ poznamenal ředitel školy Vladimír Ochmanský. Na návrat se v Blansku i Boskovicích ale připravují všechny školy.

Rozhodnutí ministerstva školství umožňuje návrat žáků do tříd, vše je ale dobrovolné. A tak školy dál zachovávají online výuku pro všechny ročníky. „Vyučujeme každý den, celé dopoledne,“ podotkl Ochmanský.

Rodiče nyní čeká rozhodování. Mnozí se se svými dětmi na alespoň částečné obnovení výuky těší, zároveň ale v nařízeních ministerstva školství vidí mnoho nedostatků. Děti totiž mohou být v maximálně patnáctičlenných skupinách. Pokud se tedy z jedné třídy přihlásí k docházce třeba osmnáct dětí, třem určí los jinou skupinu. „To jsem tedy zvědavá, jak to budou řešit třeba v případě dvojčat, když jedno dítě do školy vylosují a druhé bude mít smůlu a bude muset zůstat doma,“ prohlásila třeba Milena Jelenová.

Na návrat žáků se chystají také školy v Brně. Vzhledem k zájmu rodičů otevřou zřejmě všechny nebo minimálně drtivá většina. Ředitelé očekávají minimálně polovinu dětí. I tamní ředitelé ale upozorňují na problematičnost stanovených podmínek, třeba právě patnáctičlenných skupin. „Aktuálně jsou postavené tak, že spíše než o vyučování půjde o ohlídání dětí těm, kteří se vrací do práce,“ zmínil ředitel školy Svážná Petr Punčochář.

Jak se děti vrátí do škol

- od 11. května mohou do škol docházet žáci posledních ročníků

- 25. května se do lavic mohou vrátit děti z prvního stupně

- v Blansku i Boskovicích se na jejich návrat chystají všechny školy, aktuálně zjišťují zájem rodičů

- docházka do školy je i pro tyto děti dobrovolná

- učitelé i nadále budou děti učit online

- ve škole budou děti pouze v maximálně 15-členných skupinách, složení skupin se nesmí měnit

- děti rovněž musí ve škole nosit roušky či dodržovat dvoumetrové odstupy a další pravidla