Pro natáčení v rezervaci však musí filmaři získat povolení od Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras a v případě natáčení v podzemí také od jeskyňářů.


A to není jednoduché. Kvůli krápníkové výzdobě, vzácným živočichům a rostlinám. „Natáčení v zimě je problém s ohledem na zimování netopýrů. V této době je vyloučené točit například v atraktivní lokalitě Býčí skály. Loni tam také zahnízdili sokoli. V takový případech natáčení nepovolíme. S filmaři se snažíme najít kompromis. Ale na prvním místě je ochrana cenných lokalit v krasu. Tomu se musí natáčení přizpůsobit,“ zdůraznil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.


STAVĚLI LEŠENÍ


To potvrdil i Ziegelbauer. „Tento týden jsme natáčeli v jeskyni Jáchymka a dostali jsme povolení ke vstupu jen do části jeskyně. Právě kvůli zimujícím netopýrům. Respektujeme to. Museli jsme také postavit několik metrů vysoké lešení, abychom se tam po žebřících s technikou dostali,“ popsal řešení filmař.

Natáčeli v Moravském krasu• 1997-2007: Četnické humoresky, komedie, krimi
• 2008: Vzhůru dolů!, dokumentární cyklus
• 2009: Les mrtvých, horor
• 2012: Definice lásky, romantický film
• 2013: Sněžný drak, pohádka
• 2015: Sedmero krkavců, pohádka
• 2015, 2018: Labyrint, krimi


Štefka dodal, že před vydáním povolení vždy požadují od štábu termín natáčení a přesný program. A také trasu jízdy aut. Podle něj mezi další atraktivní místa pro natáčení patří světoznámá propast Macocha nebo Rudické propadání. „Většinou je vše v pořádku. Pamatuji si jen na problém před lety, kdy štáb nechal před jeskyní Býčí skála umělý sníh z papíru. Nakonec ho uklidili jeskyňáři a televize úklid zaplatila,“ dodal vedoucí Štefka.

Adrenalinové chvilky zažil před lety filmový štáb při natáčení v jeskyni Kostelík právě nedaleko Býčí skály. Devětadvacetiletého muže zavalila část osvětlovací konstrukce tak nešťastně, že mu zlomila nohu. Na místo musel nakonec přiletět vrtulník. „Zraněného vrtulník transportoval s komplikovanou zlomeninou nohy do fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích,“ uvedla tehdy k zásahu mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.