Letos začne tradiční výlov v Jedovnicích nezvykle už poslední říjnový pátek, na státní svátek. Čerstvé ryby budou k mání i v sobotu. „Největší zájem bude jako vždy o kapra. Ovšem také dravé ryby, štiky a candáti, i když jsou dražší, jdou velmi dobře na odbyt. Jen jich není tolik jako kaprů. Naši nabídku doplňujeme amury, líny a tolstolobiky. Ryb bude dostatek a v dobré kondici,“ řekl Deníku šéf jedovnického výlovu Josef Kocman.

Oproti loňskému roku museli podle něj zvednout ceny ryb o necelých deset procent. Kvůli zdražení energií, krmiva i pohonných hmot. Za kilogram kapra lidé na hrázi Olšovce tak zaplatí devětadevadesát korun. Stánky budou otevřené po oba dny od půl osmé ráno do čtyř, respektive tří hodin odpoledne.

„Pokud se chtějí lidé vyhnout dopravní špičce a davům, je dobré přijet brzy ráno. Pro toho, kdo nespěchá, jde o fajn tip na výlet s celou rodinou. Na výlovu bude jarmark a rybí speciality na hrázi. Okolí Olšovce také láká k pěkné podzimní procházce,“ poradil Kocman.

Těžká technika a dělníci v těchto dnech už pomalu finišují se stavbou nového podchodu v železniční stanici Blansko město.
V Blansku dokončují nový podchod. Bude mít speciální konstrukci i výtahy

Na kole se k Olšovci chce vydat například Vladimír Vaněk z nedalekého Klepačova. „Známí si tam kupují ryby na Vánoce nebo ochutnávají speciality z grilu a udírny. Já na ryby moc nejsem. Spíš si projdu jarmark a koupím vnoučatům turecký med,“ usmál se muž.

Pořádná sláva se chystá poslední říjnový pátek, sobotu a neděli také na Brněnsku. Mezi obcemi Ivaň a Nová Ves zatáhnou rybáři sítě na Vrkoči. Jde o druhý největší rybník v pohořelické soustavě, vodní plochou téměř 160 hektarů patří k největším v České republice. Třídenní výlov si lidé užijí po dvouleté pauze, kdy se kvůli epidemii koronaviru konal vždy je v komorním duchu bez publika.

„Hlavní lovenou rybou bude tradičně kapr. V nabídce ale budeme mít i dravce. Kromě živých ryb si příchozí mohou koupit i ty zpracované. Plus rybí speciality. Příchozí se mohou těšit také na atrakce pro děti a komentovaný výlov,“ vzkázal za Rybníkářství Pohořelice ředitel podniku Roman Osička.

Ilustrační foto.
Smrtelná nehoda u Lanžhota: auto srazilo chodce, ten zemřel

A jaké budou ceny? U výběrového kapra nad dva a půl kilogramu lidé zaplatí na Vrkoči sto dvacet korun za kilo. U menších kaprů první třídy pak sto deset korun za kilogram. „Vzhledem k rostoucím cenám vstupů jsme museli logicky zdražit. Nově budou lidé platit i za parkování. Sto korun za auto. Parkovací lístek ale bude zároveň fungovat jako slevový kupon v hodnotě padesát korun,“ dodal Osička.

První listopadový týden pak rybáři vyloví také rybník Jaroslavický dolní na Znojemsku. S rozlohou 256 hektarů je jedenáctým největším na našem území a druhým na Moravě. Už tento týden si mohou zájemci přijet pro čerstvé ryby na hráz přehrady Blatnička na Hodonínsku. V sobotu i v neděli. Rybí obsádku tam tvoří kapr, amur, lín, tolstolobik, sumec a candát.

„Výlov je naplánovaný na oba dny s nástupem rybářů před sedmou hodinou. Samotné brakování ryb pak na půl osmou do podvečera. Hlavní zátahy a lovení jsou v programu v sobotu, v neděli pak dolovení,“ informovali zástupci společnosti Rybářství Minařík.

Výlovy rybníků v Jihomoravském kraji

Olšovec, Jedovnice (Blanensko) 28. - 29. 10.

Na Ohrazdě, Býkovice (Blanensko) 29. 10.

Vrkoč, Ivaň (Brněnsko) 28. - 30. 10.

Přehrada Blatnička, Blatnička (Hodonínsko) 22. - 23. 10.

Jaroslavický dolní, Jaroslavice (Znojemsko) 31. 10. - 4. 11.