Na nevšední podívanou se i lidé začínají scházet už od brzkých odpoledních hodin. Zatím na pódiu muzicírují žáci a učitelé z místní soukromé záklandí umělecké školy. Na svařák a smažené občerstvení stojí opravdu dlouhé fronty, jako by si chtěli návštěvníci obalit nervy před hlavním programem. "Takové davové šílenství jsem nečekala," glosuje situaci mladá žena obsluhující stánek s horkými nápoji.

Úderem páté hodiny odpolední se náměstí mění v peklo. Chvíli před tím, než se úplně otevřely brány pekelné, nastupuje skupina artistů s ohňovou show. A následuje pětadvacet velvyslanců z pekel, kteří zuřivě rázují náměstím a přitom dorážejí na zvědavce v prvních řadách.

Všechny příchozí děsí mohutné rohy, zářící oči, zvířecí kožichy a dlouhé vyplazené jazyky. Z pekelných oblud jde strach a většina diváků má nahanáno. "Mám z nich husí kůži, jsou opravdu děsiví," nechává se slyšet návštěvnice Petra Hubená.

Hrůzu nahání i padlý anděl oděný v černém hábitu s havraními křídly a rozmazanými černými líčidly na tváři. Aby odčinil své hříchy, těší přítomné děti rozdáváním sladkostí. Ani hlasitá hudba heavymetalové skupiny Black Sabbath a mohutné rachocení zvonů nedokážou přehlušit dětský pláč. "Přišli jsme se podívat i s našimi dvěma dětmi. Vysvětlili jsme jim, že jsou to jen masky a pod těmi se ukrývají skuteční lidé,“ říká Michal Malý z Blanska. Jeho děti jsou z těch, kteří na příchod čertů čekaly spíš s nedočkavostí, než s obavou.

Nicméně i poučené děti zažívají šoky z hrozivě vypadajících masek. Krampusáci zuřivě mrskají ocasem a občas se pustí i do čertovského tanečku, aby bylo vidět, jakou v pekle provozují zábavu.Na show se přijely podívat i kamarádky Lucie Bednářová a Kamila Jedličková z Brna. "Skvělá show. Sice jsme toho na začátku moc neviděly, přijely jsme totiž na čas a tak už jsme nechytly dobré místo, ale strašně se nám líbilo závěrečné focení. Mám několik fotek se samotným Luciferem," směje se Jedličková.

"Teď ještě svařák a vzhůru vlakem domů," doplňuje Bednářová.

Krampus show byla hlavním lákadlem druhé adventní soboty a přilákala bezmála několik stovek lidí. Akci pořádalo kulturní středisko města Blanska. Akce byla naplánovaná na poslední chvíli. "Přípravy byly velice krátké, protože jsme nabídku dostali asi měsíc a týden předem. Nemohli jsme odmítnout, protože si myslím, že Blansko si zaslouží úplně novou akci tohoto typu," naznačuje referentka Andrea Sokolová.

Za rok podobnou podívanou nabídnou příchozím znovu. "Příští rok bychom chtěli podobnou akci zopakovat. K show jsme letos přistoupili z organizačních důvodů, protože jsme nestihli zajistit závory u silnic a museli jsme se držet v pěších zónách. Příští rok bychom chtěli zorganizovat opravdový pochod Krampus čertů městem Blanskem, kterým by prošlo mnohem více čertů, nže jsme mohli vidět nyní," uzavírá Sokolová.

Krampusáci, kteří do Blanska přijeli, pocházeli z čertovských skupin z České republiky i ze Slovenska a masky si podle vlastnách slov vyrábějí sami.

RENATA SPOTZOVÁ