Přestože byl pátek, konec listopadu, Blanenští společně oslavili Mikuláše i vánoce. Na náměstí Republiky totiž mířily desítky čertů, sem tam andělíček. Děti v maskách však doufaly, že stanou tváří v tvář pravému Mikuláši a jeho družině. „Chcete, abychom pozvali Mikuláše?“ Ptal se davu starosta Blanska Lubomír Toufar poté, co na pódiu skončilo vystoupení Upíra Krejčího. Právě Mikuláš měl totiž přítomným pomoci strom rozsvítit. Přestože mezi lidmi zahřmělo „Ano“, Mikuláš stále nepřicházel. „Asi někde zamrzl, ale ne, už jde,“ vtipkoval Toufar, kterého obklopili parohatí čerti. A nastal čas strom rozsvítit. „Vánoční strome, rozsviť se!“ Zavelel starosta. Kolem však vládla stále tma. Zlatavá světýlka se objevila až po dramatické pauze.

Na pódiu stály bedny plné čokoládových figurek a celá mikulášská družina se dala do rozdávání. V davu se tlačili také Jiří Sedlák se synkem. Ti chodívají na tuto předvánoční akci každý rok. „Čertů se trochu bojím, mám radši Mikuláše a anděla,“ hlásil hošík a rohy mu na hlavě modře zablikaly. Na náměstí stály od rána nejrůznější stánky, lidé tam zhlédli i zajímavá vystoupení.

Už o sobotním dopoledni se vydali lidé v Kunštátu na tamní náměstí. V jeho středu stál jehličnatý strom a kolem bezpočet stánků. V některých z nich lidé zhlédli ukázky řemeslné práce. Zastavili se třeba u kováře, kde se pod dopady těžkého kladiva tvarovala malá podkova. „Dělám tu podkovičku pro štěstí. Nic složitého se tu ve stánku bohužel kovat nedá,“ řekl Adam Bábík, který má kovařinu jako svůj koníček. Z jihu Moravy přivezl ukázat na řemeslný jarmark zvonice, svícny, nářadí, kované koše na dřevo nebo zábrany. „I každý kovář má svůj rukopis,“ dodal s tím, že je původně truhlářem, na kovařinu se dal před devíti lety.

Zbraně ze dřeva

Ve vedlejším stánku seděl muž oblečený v kožešině. Zrovna vyřezával jednu z dřevěných zbraní. „Dělám hračky pro děti, hlavně zbraně. Vyřezávám je z buku, občas použiji překližku. Lidé nejčastěji berou kuše,“ usmál se Pavel z Lipůvky, vstal ze židle a zamířil kuší na cíl. Vedle něj mlčela na stolku dřevěná ryba na kolečkách. „Je z olšového dřeva a je pro děti do pěti let,“ řekl muž. Kromě řemeslného jarmarku viděli Kunštátští tančit ve sněhu krojáky. Diváci si užili i dřevěné divadlo či koncert dětské kapely Kaštánci. Vybrat si mohli i na vánoční burze knih.

Nesem vám noviny zpívaly dětské hlásky na náměstí před úřadem městyse v Jedovnicích. I tam lidé rozsvítili vánoční strom v sobotu. „Po dlouhé době máme počasí jako v zimě,“ pochvaloval si starosta Jaroslav Šíbl. Početnému publiku zazpívaly i sólistky. Muzikanti z Olšověnky zase rozezněli své hudební nástroje. Po setmění pak v záři stromu vystoupily tanečnice.

Kromě adventních věnců rozžali lidé vánoční strom v neděli ve Velkých Opatovicích. Stromy svítí také v Letovicích, Křetíně, Lysicích, Ostrově u Macochy, Boskovicích a na dalších místech.