„Stejně se zvyšováním nájmu nesouhlasím, mám malý důchod a už teď je to problém,“ tvrdí nájemník bytu na blanenské Bezručově ulici Saša Babajan.
Ačkoli zákon povoluje zvýšení nájemného v bytech s regulovaným nájmem až o třicet sedm procent u nejlepších bytů, většina měst na Blanensku se rozhodla tak razantně nájemné nezvednout.

Největší nárůst nájemného zaznamenali v poslední době v Blansku. Příští rok to ale bude jen o sedmnáct procent u všech bytů. „Letos by to byl pro nájemníky velký skok. Chceme nájemné deregulovat postupně, proto jsme se rozhodli plně nevyužít zákonné možnosti,“ tvrdí blanenský místostarosta Ivo Polák.

Nově tedy budou blanenští nájemníci platit za metr čtvereční třiadvacet nebo třicet korun, podle kvality bytu. „Město ale stejně peníze zpět do bytů neinvestuje. Potřebujeme opravit okna, dveře, balkóny. Všechno jsem si musel udělat sám,“ kritizuje radnici Bajaban.
Maximálního možného nárůstu nájmu nevyužijí ani v Kunštátě. Stát jim povolil zvýšit nájmy o padesát procent. Od nového roku ale místní zaplatí jen o třicet pět procent více. „Nechceme nájemné zvedat skokově. Vybrané peníze stejně nepokryjí správu bytů, vybere se tak půlka,“ vyjádřil se starosta Kunštátu Pavel Göpfert.

Zdražování nájemného se nebude skoro týkat Adamova. Tam budou mít dražší bydlení pouze obyvatelé jediného bytu a to o osm korun na metr čtvereční. „V ostatní bytech, které jsou ve vlastnictví města, nájemné zvednout lidem nemůžeme,“ poznamenala Monika Hrubá z adamovské radnice.
Největší finanční šok čeká na obyvatele Boskovic a Letovic. V Boskovicích městská rada schválila zvýšení regulovaných nájmů v plné výši ve všech sto pětadvaceti městských bytech. „Je to pro nás nezbytný krok. Neustále se totiž zvyšují náklady na údržbu bytů,“ obhajuje rozhodnutí starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Nejvíce zvýšení pocítí nájemníci bytů se sníženou kvalitou bydlení (dříve třetí kategorie). Ti budou muset zaplatit dokonce o polovinu více, než nyní.
V Letovicích se zdražení týká celkem sto pětašedesáti bytových jednotek a to v plné výši. Nájemné neporoste pouze lidem v nástavbách, kde mají nájem předplacený.
Vzrůstající výdaje na bydlení se však nebudou týkat bytů, jejichž výstavbu dotoval stát. To se týká například Adamova nebo Kunštátu. „Postavili jsme tři byty z dotací a tam nájemné zvednout nemůžeme a ani nechceme. Jejich nájemníky by to poškodilo,“ uzavřel kunštátský starosta Göpfert.

PETRA HAVLÍKOVÁ