Eva Ludvíková z Adamova má dvě malé dcerky. „V Adamově berou do školek až od tří let. Pokud by jim v Palečku nevadilo, že nejsme místní, určitě bych toho využila. Moc by mi to pomohlo," řekla žena.

Právě rodičům, kteří se potřebují vrátit dřív do práce, chce nové zařízení pomoct. Mateřské centrum bude školičku provozovat formou dětské skupiny a zajistí plnohodnotnou péči vyškolených pedagogů. „Chceme takto nahradit jesle a vyjít vstříc pracujícím rodičům. Ti obvykle složitě hledají hlídání pro malé děti, které do školky nevezmou," vysvětlila místopředsedkyně Mateřského centra Veselý Paleček Ivana Kuncová.

Provoz přizpůsobí přáním rodičů. Ze začátku počítají s dobou od půl sedmé ráno do pěti hodin odpoledne. „Nastavili jsme to tak, aby i maminka, která jezdí ráno na osmou do práce do Brna, všechno stihla a nemusela být nervózní," upřesnila Kuncová, která je matkou tří dětí. Zajištěné bude i celodenní stravování.

Blanenští radní před dvěma týdny mateřskému centru schválili pronájem prostor bývalého zahradnictví. Paleček nyní chystá plány na jejich rekonstrukci. „Budovu musíme nechat hodně opravit. Důležité je, aby splňovala náročné hygienické podmínky," připomněla Kuncová. Stavební úpravy bude před zahájením prací schvalovat město. „Navržené změny budeme posuzovat. Zatím jsem žádné plány neviděl. Pokud Paleček na svoje náklady budovu vylepší, zvážíme, že mu zvýhodníme měsíční nájem," uvedl starosta Blanska Ivo Polák.

Pokud všechno půjde podle plánu, tak dětská skupina od prvního září nabídne místo až pro dvanáct dětí. „Oficiální přihlášky ještě vyplněné nemáme, ale už teď víme o několika rodičích, kteří mají zájem," uvedla Ivana Kuncová.

Podle blanenského starosty je školek ve městě dostatek a kapacita pro místní potřeby stačí. „Všechny jsou ale pro děti od tří do šesti let. Je dost maminek, které z nějakého důvodu musí do práce nastoupit dřív. Pokud tady vznikne místo, které jim pomůže postarat se o dítě, rozhodně to vítáme," dodal starosta Blanska.

Pro jsou i rodiče. „Já to zatím nevyužiji, protože dceři je teprve rok a půl a navíc plánujeme druhé miminko. Ale rozhodně jsem ráda, že zde taková nabídka bude," řekla Jana Klímová z Blanska.

Hlídání dětí si budou rodiče muset zaplatit. „Kolik školné bude, zatím nevíme. Získali jsme sice nějaké dotace, ale ty z velké části spolykají právě opravy," uvedla Kuncová.

Jisté už je, že péče o děti bude obsahovat prvky Montessori pedagogiky. „Rozhodli jsme se tak kvůli zájmu rodičů. Lektorky mají za sebou kurzy a vedoucí učitelka přímo vystudovala Montessori pedagogiku pro mateřské školy," vyjmenovala Kuncová. Jinak bude skupina fungovat jako běžná školka.

Třídu, kam by mohly chodit i dvouleté děti, plánují v dohledné době otevřít také v Boskovicích. Díky přístavbě mateřské školy na Bílkově ulici. Podle místostarostky Jaromíry Vítkové momentálně čekají na to, jestli dostanou na stavbu dotaci.

GABRIELA CHLUPOVÁ