„Malování je celý můj život. Z koníčku se stalo povolání a nic lepšího mě nemohlo potkat. Člověk je svobodný a může jít svou cestou. Jsem ráda, že jsem si vybrala i tento směr naivního umění, který není svázán striktními postupy,“ řekla v pátek na nádvoří lysického zámku Deníku Rovnost malířka Alexandra Dětinská z Prahy.

Nádvoří lysického zámku obsadili naivní malíři. Jejich obrazy rozšíří unikátní sbírku. | Video: Deník/Jan Charvát

Před lety začínala s malováním postav a pražských zákoutí. V poslední době ji okouzlily české hrady a zámky, které v její kolekci čítají už kolem třiceti pláten. „Setkání pořádáme se Spolkem přátel naivního a amatérského umění už po osmé. V rámci republiky se jedná o jedinečnou věc. Malíři k nám do Lysic jezdí z celého světa. Zámek je pro ně inspirující prostředí, stejně jako Lysice, jejichž motivy se na řadě pláten objevují,“ doplnila lysická kastelánka Martina Rudolfová.

Naivní umělci malovali obrazy týden pod širým nebem na nádvoří zámku. Tradiční prostředí tamní zámecké zahrady museli kvůli její rozsáhlé rekonstrukci tentokrát oželet. V tropických teplotách ale stín a chladivé prostředí nádvoří uvítali. Při práci je mohli pozorovat turisté.

„Každý z umělců pak pro zámek věnuje dva až tři obrazy. Za ty roky už jich máme několik stovek. Je to jedinečná sbírka světového současného naivního umění. Zájemci si je mohli prohlédnout loni na brněnském Špilberku. Část obrazů jsme také letos vystavovali u nás na zámku před setkáním malířů,“ upřesnila Rudolfová.